20 Ocak 2014 08:04

Kiev'de çatışmalar sabaha kadar sürdü

Ukrayna’da hükümet karşıtı protestolar sürüyor. Muhalif gösterilere cezai yaptırımı artıran yeni yasayı protesto eden binlerce kişiyle polis saatlerce çatıştı.

Kiev\'de çatışmalar sabaha kadar sürdü

Paylaş

Ukrayna’da hükümet karşıtı protestolar sürüyor. Muhalif gösterilere cezai yaptırımı artıran yeni yasayı protesto eden binlerce kişiyle polis saatlerce çatıştı. Başkent Kiev’deki gösteriler son dönemdeki şiddet dozu en yüksek görüntülere sahne oldu. –8 derecelik havaya rağmen olaylar Pazartesi sabahına kadar devam etti.

Sağlık görevlileri 24 kişinin, Emniyet ise 70 polisin yaralandığını duyurdu. İçişleri Bakanlığı ise 10 kişinin gözaltında olduğunu açıkladı.

Yeni yasaya göre gösterilerde eylemcilerin yüzlerini kapatması yasak. Buna karşılık Pazar günkü eylemlerde çok sayıda protestocu gaz maskeleriyle alandaki yerini aldı. Polis, göstericilere karşı tazyikli su, göz yaşartıcı bomba ve sersemletici bomba kullandı.

Eylemde birkaç polis aracının kullanılamaz hale getirildiği ifade edildi.

Bugün Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, muhalif lider Vitaly Klitschko ile görüşecek. Hükümetin, devam eden krizi çözebilmek için muhalefet temsilcilerinin de içinde yer aldığı bir komisyon kurmayı hedeflediği öğrenildi.

MUHALEFET NE İSTİYOR?

Ukrayna’da eylemler 21 Kasım 2013'te, başkent Kiev ve ülke genelinde Ukrayna hükümetinin, Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşması sürecini askıya almasını protesto etmek amacıyla başlamıştı. Eyleme katılan muhalifler, Cumhurbaşkanı ve hükümetin istifasını, erken cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri, tutuklu eski Başbakan Yuliya Timoşenko dâhil siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istiyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Güney Sudan\'da hükümet güçleri, Bor\'u yeniden ele geçirdi

SONRAKİ HABER

Tutuklu CHP PM Üyesi Eren Erdem'in itirazına ret 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa