Hayatı boyunca ‘solda’ kaldı

Hayatı boyunca ‘solda’ kaldı

İSPANYOL Yazar Jorge Semprún, 87 yaşında Paris’teki evinde hayata veda etti. Hayatı boyunca 'sol' görüşe bağlı kalan yazar, 1988-1991 yıllarında kültür bakanı olarak da görev yapmıştı.Hayatının çoğunu, 1937 yılında Cumhuriyetçilerin Madrid’ten sürülmesinden sonra ailesinin yerleştiği Paris&rsquo

İSPANYOL Yazar Jorge Semprún, 87 yaşında Paris’teki evinde hayata veda etti. Hayatı boyunca 'sol' görüşe bağlı kalan yazar, 1988-1991 yıllarında kültür bakanı olarak da görev yapmıştı.

Hayatının çoğunu, 1937 yılında Cumhuriyetçilerin Madrid’ten sürülmesinden sonra ailesinin yerleştiği Paris’te geçiren İspanyol yazar, çalışma dili olarak Fransızcayı benimsedi.

Franco’nun ölümünden sonra demokrasiye geçişin yarattığı havada, II. Dünya Savaşı’ndan sonra ilk olarak illegal komünist militan olarak, sonrasında ise Kültür Bakanı olarak İspanya’ya döndü.

1988 yılında, Sosyalist Hükümette  Kültür Bakanlığı yaptı. 1991 yılında Bakanlıktan ayrılan Semprún, bağımsız fikirleriyle çoğu kez kabine arkadaşlarını rahatsız etti. Semprún, son olarak L’Ecriture ou la Vie/Yazmak ya da Hayat’ı yazmıştı. Yazarın kitaplarından üçü ‘’Büyük Yolculuk’’, ‘’Neçayev Dönüyor’’, ‘’Yves Montand ve Hayat Devam Ediyor’’ başlıklarıyla Türkçeye çevrilmişti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net