Diyarbakır’ın gol kraliçesi: Zelal Baturay

Diyarbakır’ın gol kraliçesi: Zelal Baturay

Yolumuz bu hafta “Sırlarını surlarında saklayan şehir; Amed... Diyarbekir’de”.Yer; Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu Salonu. Konularımız, “Sporda skorlar barışa”, “Sporda şiddete hayır”, “Barış ve demokratikleşme sürecinde sporun rolü” ve “Sportif kalkınmada altyapının/tesisleşmenin” önemi.

Özgür ÖZGÜLGÜN

Yolumuz bu hafta “Sırlarını surlarında saklayan şehir; Amed... Diyarbekir’de”.
Yer; Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu Salonu. Konularımız, “Sporda skorlar barışa”, “Sporda şiddete hayır”, “Barış ve demokratikleşme sürecinde sporun rolü” ve “Sportif kalkınmada altyapının/tesisleşmenin” önemi.
Çarşı grubunun bir neferi olduğum için bu güzel etkinlikte bana da bir konuşma süresi ayrıldı. Söylemeden edemeyeceğim Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni, Sayın Osman Baydemir’i ve Metin Kılavuz’u ayrıca emeği geçen herkesi gönülden kutlarım.
Konferans, Nelson Mandela’nın sporun dünyayı değiştirme gücünün ve ırksal bariyerleri yıkma konusunda iktidardan daha güçlü olduğunun farkında olması örneği ile başladı. Her konuşmacı çok iyi hazırlanmış ve araştırmacı yaklaşımlarla barkovizyon sunumları etkinliğe sorumluluk yüklemiş, kimseyi sıkmadan dinleyenleri tatmin eden konuşmalar yapıldı.

YILIN SPOR İNSANI

Sıra yılın spor insanı ödülüne gelince 18 yaşındaki Zelal Baturay’ı hayatımda ilk defa işittim ve gördüm. Oysa ben futbolu çok sever ve mümkün olduğunca takip ederim. Zelal, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Spor kadın futbol takımının forvet oyuncusu hem de iki yıldır milli sporcumuz. Ödülünü alınca salondaki alkış seviyesinden Diyarbakır’ın gururu olduğunu anladım. Hele bir de ödül töreninden sonra yaptığı bir konuşması vardı ki kendisini evladım kadar sevdim. Ben Zelal’i maalesef bilmiyormuşum.
Bakın Zelal kimmiş…
“Zelal Baturay’dan büyük başarı…
Geçen hafta Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de U-19 Milli takımında forma giymeye hak kazanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor kadın futbol takımımızın forvet oyuncusu Zelal Baturay Bakü’de oynanan U19 Milli takım karşılaşmaların tümünde ilk 18’e girerek Diyarbakır ve Büyükşehir Belediyesporumuzu temsil etmiş.
Azerbaycan U 19 Kadın Milli takımı karşısında ilk 11’de forma şansı bulan Zelal Baturay 85.dakika boyunca üstün bir oyun sergiledi.  Milli takım hocaları Zelal’in oyununu, göze hoş gelen teknik becerisini beğenerek ileriki dönemlerde kendisinden faydalanacaklarının ışığını verdi.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor kulüp Başkanımız Av.Metin Kılavuz, Zelal Baturay’ın sayesinde bir kez daha mutlu olduk. Bizler açısından büyük bir başarıdır” dedi. “Spor, barışa ve kardeşliğe vesile olmalıdır, milliyetçiliği barındırmamalıdır” diyen Kılavuz, “Sporu tanımlarken diyoruz ki; eril anlayışı olabildiğince azaltmamız gerekiyor. Bu yönüyle kadının özellikle sporda yer alması hem toplum açısından hem bizim açımızdan önemlidir” dedi. Kadın futbolcumuz Zelal Baturay ve Antrenörümüz Filiz Atay’ı emeklerinden dolayı kutlayan Kılavuz, ‘Gerçekten ciddi bir emektir. Ben inanıyorum ki bu başarılar ve azim devam edecektir’ diye konuştu.”
Ayrıca Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor 2.Lig kadın futbol takımımız kendi saha ve seyircisi önünde karşılaştığı Şanlıurfa Gençlik spor müsabakasında 12-0 gibi net bir skor ile galip gelen takımımızın  8 golünü futbolcumuz Zelal Baturay atarak erişilmesi zor başarılara imza attırmış.
Zelal’in hiç bebeği olmamış bebekler yerine futbol topu olmuş hatta onun bebekleri futbolun meşin yuvarlağıymış. Ailesi onun futbol oynamasını istemiyormuş. Çalışmış, gizli gizli antrenmanlar yapmış ve hak ettiği sevdiği sporda milli formaya kadar yükselmiş üstelik yaşadığı topraklarda spor için gerekli tesisleri yokken. Fark ettiniz mi özgeçmişi genç yaşına rağmen nasıl parlak.
Ayakta alkışı hak eden Zelal’e bir de kariyerinden bakalım isterseniz.

‘GOL KRALİÇESİ’

7 Temmuz 1996 tarihinde Diyarbakır’da doğdu. Birlik Anadolu Lisesi 4. sınıf öğrencisi.
2009 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Kadın Futbol Takımında futbola başladı. Kadın Futbol Takımı Antrenörü Filiz Atay’ın kısa sürede keşfetmesi ve yönlendirmesiyle forvet oynamaya başladı.
2012–2013 Futbol sezonunda 2. Lig 7. Bölge (Güneydoğu Anadolu-Akdeniz) grubunda 10 maçta 33 golle gol kraliçesi seçildi.
U 17 Milli Takım seçmelerine katıldı. 2013 yılında U 19 Kadın Milli Takımına seçildi 2 kez milli takım formasını giydi.
Halen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Kadın Futbol Takımında futbola oynamaya devam ediyor.
Futbolun prensi yarışmasında İngiliz antrenörlerin dikkati çeken Zelal Baturay, yarışmada 1500 erkek futbolcu arasında ilk 20’ye giren kadın futbolcu olmuştur.
 Diyarbakır Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Kadın Futbol Takımında Zelal Baturay’la birlikte birçok yetenekli kadın futbolcu bulunmakta. Bunlardan biri de Güzide Alçu.
Zelal Baturay futbolda geldiği aşamayı antrenörü Filiz Atay’a borçlu olduğunu söylüyor.

ZELAL ASFALTTA OYNASIN KALDIRIMDA DESTEKLEYELİM

Gözlerinin içi parlıyor. Yaptığı işi seviyor. Yaşadığı şehrin sorumluluklarını şimdiden omuzlarında hissediyor. Sırlarını yeşil sahada  gösteriyor. Bana ve benim gibi futbol tutkunlarına onu tanımaktan ve uzun yıllar alkışlamaktan bıkmayacağımız bir gelecek vaat ediyor.
Saygılı ve misafirperverliği hiç elden bırakmıyor. Laf aramızda 8 yaşındaki oğlum Can’ı bile kendisine hayran bırakıyor.
Kısacası her türlü övgüyü hak eden Zelal ve Zelal gibiler şehrin spor konferansları ve altyapı tesisleşmeleriyle sevdikleriyle buluşuyor.
Diyarbakır’dan selam olsun spora ve sporseverlere.
Zelal gibi kardeşlerimiz saha yoksa asfaltta oynasınlar bizler gelip kaldırımda destekleyelim.

www.evrensel.net