17 Ocak 2014 11:28

HDP, yerel seçim adaylarını açıkladı

HDP yerel seçim adaylarını coşkulu bir toplantıyla ilan etti. Toplantıda “İşte halkın adayları. Onların banka hesapları, ayakkabı kutuları boş. Alınları tertemiz” denildi. AKP'nin de, CHP'nin de belediyecilikten sermayedarlara, rantçılara hizmet etmeyi anladığına vurgu yapılan toplantıda, “Halkın adayları burada” denildi.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yerel seçim adaylarını Ankara'da coşkulu bir toplantıyla ilan etti. Toplantıda “İşte halkın adayları. Onların banka hesapları, ayakkabı kutuları boş. Alınları tertemiz” denildi. AKP'nin de, CHP'nin de belediyecilikten sermayedarlara, rantçılara hizmet etmeyi anladığına vurgu yapılan toplantıda, “Halkın adayları burada” denildi. HDP çok sayıda kadın adayıyla da , rakipleri AKP, CHP ve MHP'nin aday tanıtım toplantılarından farklı bir fotoğraf verdi.

İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Salonu'nda gerçekleşen toplantıya HDP ve BDP milletvekilleri, HDP bileşeni siyasi parti ve kurumların temsilcileri ile çok sayıda akademisyen, sendikacı ve demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı.

BANKA HESAPLARI BOŞ, ALINLARI TERTEMİZ

HDP Genel Kurulu'nda konuşmasının ardından fenalaşarak hastaneye kaldırılan Eş Genel Başkan Ertuğrul Kürkçü'nün açılış konuşmasını yapacak olması salonda esprilere neden oldu. HDP'nin İstanbul adayı Sırrı Süreyya Önder, Kürkçü'ye “ambulansı çağırdınız mı?” diye takıldı. Toplantının sunuşunu yapan Yeşim Dormen de, Kürkçü'yü kürsüye “heyecansız ve fazla ateşli olmayan bir konuşma yapması” dileğiyle çağırdı.

Yine de heyecanlı konuşan Kürkçü, HDP'nin yerel yönetimlerinin kadınların, çocukların, yoksulların, bugüne kadar ayrımcılığa uğramış olanların yönetimi olacağını söyledi ve ekledi: “Bugüne kadar ayrıcalıklı olanlar, düzenin kaymağını yiyenler, HDP'nin yönetiminde sıranın en sonunda yer alacaklar”. Kürkçü, “Biz bu kentin tozunu yutanları, kentin çöpünü süpürenleri, yemeğini yapanları, kentleri inşa etmesine rağmen ücra köşelerinde yaşamak zorunda kalanları, bizim gibi bizim sözümüzü söyleyecek adaylar belirledik. Adaylarımızın banka hesaplarında hiçbir şey yok. Tertemiz alınlarıyla buradalar. Kendi yönetimimizi kurup kendi kendimizi yönetmek istiyoruz” diye konuştu.

'ŞEHİR SENİN'

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel de, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganının en çok HDP'ye yakıştığını söyleyerek başladı konuşmasına. Tuncel, “Bizim dışımızda hepsi bu çarkı nasıl devam ettireceğini söylüyor. Biz bu çarkı kırmak istiyoruz. Biz özgürlüklere, eşitliğe, demokrasiye inanıyoruz” diyerek HDP'nin diğer düzen partilerinden farkını anlatıyor Kadınların olmadığı yerde demokrasinin olmadığını biliyoruz” diyerek diğer düzen partilerinden HDP'nin farkını açıkladı. Kendisine yöneltilen “Nasıl yöneteceksiniz?” sorusuna verdiği yanıtın HDP'nin seçim sloganında saklı olduğuna vurgu yapan Tuncel, “Şehir sizin. Siz nasıl isterseniz öyle yöneteceğiz” dedi.

'HALKIN SESİ, YÜREĞİ OLACAĞIZ'

En büyük ilgi ise kuşkusuz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayları Pınar Aydınlar ve Sırrı Süreyya Önder üzerindeydi. Coşkulu alkışlarla kürsüye çıkan Aydınlar ve Önder, İstanbul'u karış karış gezme sözü verdiler. Aydınlar, Sermaye ağalarının, patronların değil yoksul halkın sesi olacağız. Gezi’de katledilenlerin sesi ve yüreği olarak, eşit, özgür ve sömürüsüz bir dünyanın temsilcileri olarak bir kez daha yaşasın halkların yoldaşlığı” diye selamladı salonu. 

ASGARİ ÜCRETLİ ADAYLAR

Sırrı Süreyya Önder, HDP'nin toplantısında diğer partilerin aday tanıtım toplantılarını aksi bir tablo göründüğüne dikkat çekti. AKP'yi de, CHP'yi de hedefine alan Önder, “Trilyonluk çeklerin havada uçuştuğu aday toplantılarına tabi ki bu halk giremez. Bizde bu işin onurundan başka bir şey yok” dedi. Adayları göstererek, “Bu topluluğunu yüzde 80’i asgari ücretlidir. Ama hayatı kuracak olan da bizleriz” dedi.

'CHP AĞCA'YI DA ADAY GÖSTERSİN'

Önder, CHP'lilerin HDP heyeti ile yaptığı görüşmede kulladıkları, “Sizinle yan yana görünmemiz bize zarar verir” sözlerine de yanıt verdi. Önder, “Bende onlara ‘Biz buradaki temsilciler ve burada olmayan yoldaşlarımız bu ülkenin en şerefli insanlarıdır’ yanıtını verdim. Ömrümüz zulüm ve faşizm ile mücadele de geçmiş. Bizim yanımızda durmak kendini bilene ve insan olana sadece şeref verir. Kim zarar vermiyormuş? Mansur Yavaş vermiyormuş? Deniz Gezmiş’e ‘katil’ Eşref Yağmurdereli’ye ‘kör’ diyen adam bunlara zarar vermiyormuş. Malatya’da da Mehmet Ali Ağca’yı aday gösterin kesin kazanırsınız” diye konuştu.

BÖLMEK Mİ? PARÇALAMAK MI?

CHP'nin Mustafa Sarıgül'ü aday göstermesiyle ilgili Önder, “Hırsız dediğiniz adamı tuttunuz İstanbul’a aday yaptınız. Bu sizi utandırmayacak, yoksullar size zarar verecek öyle mi? Gezi direnişinde yitip giden Hatay’lı canlara 'marjinal' diyen adamı gittiniz aday yaptınız. Bize de 'oylarımızı bölmeyin' diyorsunuz öyle mi? Paramparça edeceğiz sizi paramparca. Alırsınız Mansur Yavaş’ı, Sarıgül’ü, Hatay belediye başkanını hep birlikte Maraş ve Sivas katliamlarının anmasına gidersiniz. Bizde oyunuzu bölmeyiz. Tabi gidecek yüzünüz varsa.” dedi.

'İKİ PARTİ YARIŞIYOR'

Önder, “Yerel seçimlere iki parti giriyor. Biri biz ve bileşenlerimiz. Diğeri ise o partiler. Biz halktan yana olan partiyiz. Biz bu ülkenin geleceği ve yüz akıyız. Kim kimi bölüyormuş, kim kimi kovalıyormuş göreceğiz. Bu düzen partilerini söküp atacağız. Haramilerin saltanatını yıkacağız” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)


HDP'NİN ADAYLARI:

Adana: Ayhan Bilgen- Leyla Uyar
Amasya: İbrahim Yakın
Ankara: Salman Kaya-Songül Erol Abdil
Antalya: Songül Özata
Artvin-Hopa: Yılmaz Topaloğlu
Aydın: Rıfat Kanat
Balıkesir: Mustafa Hasırcı
Çanakkale: Şeyhmuz Aslan
Çorum: Erdoğan Bolat
Denizli: Yahya Aytaç
Düzce: Fuat Azad
Edirne: Özlem Uygur
Eskişehir: Cemal Küçükbaş
Giresun: Bekir Şensoy
Hatay: Yusuf Öfgeli
Isparta: Cemil Yuluğtekin
İstanbul: Sırrı Süreyya Önder-Pınar Aydınlar
İzmir: Pınar Türk- Osman Özçelik
Maraş: Salih Baykal
Kayseri: Ishak Tacar
Kırşehir: Munise Altınışık-Eşref Odabaşı
Kocaeli: Nilay Etiler
Malatya: Hasan Şahin
Manisa : Leyla Karalük- Hamdullah Müftüoğlu
Muğla: Ayşe Erdem
Ordu: Tahsin Vedat Şensoy
Sakarya: Harika Günay Karataş
Samsun: İlhan Cüre
Tekirdağ: Mukaddes Akdeniz
Trabzon: Kadir Türen
Uşak: Ahmet Yılmaz
Yalova : Sehem Önürme-Tuncay Turanlı


İSTANBUL ADAYI: SIRRI SÜREYYA ÖNDER
TEMMUZ 1962 yılında Adıyaman’da dünyaya gelen Sırrı Süreyya Önder Halkların Demokratik Partisinde (HDP) milletvekilidir. Türkmen asıllı olan Sırrı Süreyya Önder  siyasetçi kişiliğinin yanı sıra hem yazar hem sinemacıdır. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku saflarında katıldığı 2011 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçildi. 23 Ekim 2013’te HDP’ne dahil olmak üzere BDP’den istifa etti.
1978 yılında Adıyaman Lisesinde öğrenciyken Maraş Katliamı’nı protesto ettiği için tutuklanarak cezaevine giren Önder daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanarak Ankara’ya gitti. Sırrı Süreyya Önder, 12 Eylül darbesi yapıldığında Ankara’daydı. Sırrı Süreyya Önder ilk tutuklama furyasında hapse girdi. Önder, Uzunca bir yargılama sürecinin ardından 12 yıl hapse mahkûm edildi. Sırrı Süreyya Önder, açlık grevleri vb. protestoları ve eylemleri nedeniyle infazlarının yakılması sonucu çeşitli cezaevlerinde yedi yıl hapis yattı.
Sırrı Süreyya Önder , BKM Film tarafından çekilen senaryosunu da kendisinin yazdığı Beynelmilel isimli filmde ilk yönetmenlik deneyimini yaşamıştır. Önder 2012 yılında F Tipi Film’in yönetmenlerinden de biri olmuştur.

ANKARA ADAYI: SALMAN KAYA
SALMAN Kaya 1945 Sivas Gürün doğumlu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü mezunu olan ve öğretmenlik yapan Salman Kaya ‘68 kuşağının önde gelen isimlerinden. Deniz Gezmiş ve İbrahim Kaypakkaya gibi 68 kuşağı liderlerinin yakın arkadaşı olan Kaya, 12 Mart muhtırası öncesi 5 Mart 1971’de gözaltına alındı. 5 yıl cezaevinde yatan ve 1974’de genel af ile cezaevinden çıkan Salman Kaya, 1980 öncesi sürgünlerle dolu kısa bir öğretmenlik hayatı geçirdi. Nakliye işkolunda çalışan, işçilerin sendikalaşması mücadelesini yürüten Kaya, SHP’den 19. dönem (1991-1995) Ankara Milletvekilliği yaptı. 1994 1 Mayıs’ında Ankara’da miting dönüşü milletvekili olmasına rağmen polislerden yediği dayakla da ismi öne çıkan Salman Kaya bir süre EDP’de siyaset yürüttü. Kaya evli ve üç çocuk babası.

İZMİR ADAYI: OSMAN ÖZÇELİK
HDP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Özçelik oldu. Osman Özçelik, 15 Haziran 1952’de Mardin Derik’de doğdu. Eczacı; İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Eczacılık Yüksek Okulunu bitirdi. Serbest eczacı olarak çalıştı. Halkın Emek Partisi (HEP), Demokrasi Partisi (DEP), Demokratik Halk Partisi (DEHAP) ve Demokratik Toplum Partisi (DTP) kurucu üyesi oldu. Fransızca bilen Özçelik, evli ve 2 çocuk babasıdır. Özçelik BDP’den 23. Dönem milletvekilliği yaptı.

KOCAELİ ADAYI: NİLAY ETİLER
1969 yılında Gölcük’te dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve liseyi Çerkezköy’de okuyan Nilay Etiler, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1992 yılında mezun oldu. 1999 yılında uzmanlık eğitimini tamamlayan Etiler, 2000 yılından itibaren Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyeliği yapmaktadır. 2006 yılında doçent, 2012 yılında ise profesör unvanı almıştır. Kocaeli Tabip Odasında yönetim kurulu üyeliği, genel sekreterlik, onur kurulu üyeliği gibi görevlerde bulunan Etiler, Kocaeli Tabip Odası yönetim kurulu üyesi olduğu dönemlerde; Kocaeli Akademik Odalar Birliği, Kocaeli Sağlık Platformu, Kocaeli Su Platformu gibi yapılarda çalışmalar yapmıştır ve hâlâ Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasının bir üyesidir.

SAMSUN ADAYI: İLHAN CÜRE
HDP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı. 1955 Samsun doğumlu, Samsun 19 Mayıs Lisesi mezunu olan İlhan Cüre, 1979 Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu. Çeşitli kurumlarda şantiye şefi olarak çalışan Cüre, 1991 yılında Sosyalizm Yolunda Kurtuluş dergisinin sahipliğini yaptı. Kürt halkının hakları ve dayanışma yazıları nedeni ile ceza aldı. 1991-2001 yıllarında Almanya’da siyasi sığınmacı olarak yaşamak zorunda kalan Cüre, Samsun’da Sosyalist Partisi il başkanlığı yaptı. Cüre, SYKP il yönetim kurulu üyeliği yapmış olup, 2002 yılından itibaren Samsun’da siyasi faaliyetlerini sürdürmektedir.

ADANA ADAYI: AYHAN BİLGEN
GAZETECİ-Yazar ve aynı zamanda insan hakları savunucusu. Bir müddet MAZLUMDER Ankara Şube Başkanlığı ve genel yönetim kurulu üyeliği görevini yürütmesinin ardından Mayıs 2006’da yapılan ve derneğin 8 yıldır genel başkanlığını yürüten Yılmaz Ensaroğlu’nun aday olmadığı Mazlum-Der 7. Genel Kurulu’nda, iki yıl için genel başkanlığa seçildi. Ayhan Bilgen halen Gündem ve gazetemiz Evrensel’de köşe yazarlığı yapıyor.

ADANA EŞ BAŞKAN ADAYI LEYLA UYAR
1967 Antakya Samandağı doğumlu Arap Hristiyan bir kadın siyasetçi. 88’den beri siyasetin içinde. HEP, ÖDP, gibi partilerin kuruluşunda yer almış Amargi bünyesinde kadın mücadelesi içerisinde bulunan Uyar, en son SYKP Adana eş başkanlığı yaptı. Özel sektörde çalışıyor.
 

ÖNCEKİ HABER

Kırmızılı Kadın: Ceza, iktidarın zulmünü aklayamaz

SONRAKİ HABER

THK yetkilisi: Yangın söndürme uçaklarımız ne bozuk, ne de yağ kaçırıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa