17 Ocak 2014 06:00

İÇDAŞ’ın kirliliği TBMM’ye taşındı

HDP İstanbul Milletvekili A. Levent Tüzel, gazetemizin gündeme getirdiği Çanakkale Biga ve çevresinde demir çelik, termik santral, liman gibi birçok işletmesi bulunan İÇDAŞ şirketinin bölgeye saçtığı kirlilikle ilgili İçişleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazılı soru önergeleri verdi.

İÇDAŞ’ın kirliliği TBMM’ye taşındı

Paylaş

Özer AKDEMİR
İzmir

HDP İstanbul Milletvekili A. Levent Tüzel, gazetemizin gündeme getirdiği Çanakkale Biga ve çevresinde demir çelik, termik santral, liman gibi birçok işletmesi bulunan İÇDAŞ şirketinin bölgeye saçtığı kirlilikle ilgili İçişleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazılı soru önergeleri verdi. Haberlerimize tekzip gönderen şirket ise, video görüntülere yansıyan kirlilik görüntülerine açıklama getirmek yerine, aldıkları ödülleri ve kağıt üzerindeki çevresel önlemleri aktarmakla yetindi.

Tüzel, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:
* İÇDAŞ tesislerinin neden olduğu kirlilikle ilgili yöre halkı tarafından belgelerle birlikte Şarköy Sahil Güvenlik Komutanlığına yapılan başvuru hakkında ne işlem yapılmıştır?
* İÇDAŞ demir çelik tesisinin liman içerisinde denize ve çevreye çok miktarda hidrolik yağı boşalttığı, bu işlemin iskele üzerindeki vinçlerden kaynaklandığı iddiaları araştırılmış mıdır?
* Balıkçılar tarafından ‘asit’ olarak nitelenen tabakanın, şirketin römorkları tarafından kirliliğin üzerinden geçilerek dağıtılmaya çalışıldığına dair görüntüler üzerine bir inceleme yapılmış mıdır?
* Değirmencik demir çelik fabrikasında bulunan iki adet termik santralin denizden su alıp, tekrar sistemi soğutarak denize boşalttığı, sıcak suyun aktığı bölgelerde zaman zaman balık ölümleri gerçekleştiği iddiaları doğru mudur?
* Doğru ise, Bakanlığınızca denizin ve balıkçılığın korunması için ne tür girişimlerde bulunulmuştur.

‘MANİDAR’ BULDU

Şirketin gazetemizde “Bol ödüllü çevre kirliliği” başlığıyla 7 Ocak tarihinde çıkan manşet haberimize gönderdiği tekzip dilekçesinde, balıkçılar tarafından çekilen kirlilik görüntülerine hiç değinmemesi dikkat çekti. Şirket aldığı ödülleri ve kağıt üzerindeki çevresel önlemleri aktarırken, yeni tesisleri için yaptığı ÇED toplantısı öncesi bu haberin çıkmasını “manidar bulduğunu’ söyledi.

ÖNCEKİ HABER

Yol işçileri kadro için eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Savcı Gazeteci İshak Karakaş’ın cezalandırılmasını istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa