16 Ocak 2014 16:34

20 savcının görev yeri değişti

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı Bölge Adliye Başsavcılığı'na, İstanbul Başsavcıvekillerinden Fikret Seçen Gebze'ye, Cihan Kansız Sakarya'ya, Ercan Şafak Kocaeli'ne ve Ali Güngör Anadolu yakasına, Savcı Muammer Akkaş da Tekirdağ'a atandı.

20 savcının görev yeri değişti

Paylaş

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı Bölge Adliye Başsavcılığı'na, İstanbul Başsavcıvekillerinden Fikret Seçen Gebze'ye, Cihan Kansız Sakarya'ya, Ercan Şafak Kocaeli'ne ve Ali Güngör Anadolu yakasına, Savcı Muammer Akkaş da Tekirdağ'a atandı.

Turan Çolakkadı'nın yerine Bakırköy Başsavcısı Hadi Salihoğlu getirilirken 20 savcının görev yerinin değiştiği duyuruldu. Seçen, Kansız ve Şafak’ın düz savcı olarak atandığı öğrenildi.

ÇOLAKKADI: HAYIRLI OLSUN

HSYK tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden alınan ve İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanan Turan Çolakkadı, atamaya ilişkin, "Takdir kurulundur. Biz ne görev verilirse yaparız. Hayırlısı olsun" açıklamasında bulundu. Çolakkadı, yolsuzluk soruşturmalarında 2. dalga soruşturmasında soruşturma savcısı Muammer Akkaş'ı "Görevimi yapmam engellendi" açıklamasından dolayı "yalancılıkla" suçlamıştı.

DİKKAT ÇEKEN ATAMALAR

Görev yeri değişen savcılar içerisinde dikkat çekenler şöyle;

BACANAĞI SORGULAYAN SAVCI GİTTİ

İzmir'de liman operasyonunu başlatan ve eski bakan Binali Yıldırım'ın bacanağı Cemalettin Haberdar'ı da sorgulayan Başsavcı vekili Ali Haydar da Karşıyaka'ya düz savcı olarak atandı.

TIR DURDURAN SAVCI MERSİN'E

Hatay-Kırıkhan'da MİT'in eşlik ettiği sonradan anlaşılan bir TIR'ın durdurulup, aranması talimatını veren Adana'da TMK 10. maddesiyle yetkili Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, Mersin'e düz savcı olarak atandı. Savcı Şişman, TIR olayından hemen sonra kendi isteğiyle geçici olarak Adana'dan Gaziantep'e atandı. Şişman, bugünkü kararname ile de Mersin'de görevlendirilmiş oldu.

GEZİ'DEKİ GAZCI POLİSE 'MESLEKTEN MEN' İSTEYEN SAVCI DA GİTTİ
 
Gezi Parkı eylemlerinin sembolü haline gelen “Kırmızılı kadın" Ceyda Sungur’a biber gazı sıkan polis için "meslekten men" isteyen savcının da görev yeri değiştirildi. 
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen, Gezi olayları hakkında hazırladığı iddianamede, kırmızılı kadının yüzüne gaz sıkan 23 yaşındaki polis Fatih Z. hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını ve "meslekten çıkarılmasını" istemişti. Savcı Çimen, İstanbul Büyükçekmece'ye atandı.

HSYK KARARNAMESİ

HSYK 1. Dairesinin 16/01/2014 tarihli ve 127 sayılı adlî yargı kararnamesi şöyle;

İstanbul C.Başsavcısı Turan Çolakkadı İstanbul Bölge Adliye Mah. C.Başsavcılığı'na, Bakırköy C.Başsavcısı Hadi Salihoğlu İstanbul C.Başsavcılığı'na, Malatya C.Savcısı Abdülkadir Gündem Malatya C.Başsavcı Vekilliği'ne, Büyükçekmece C.Başsavcı Vekili Hikmet Gülay Büyükçekmece C.Başsavcılığı'na, İstanbul C.Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan Bakırköy C.Başsavcı Vekilliği'ne, Büyükçekmece C.Başsavcısı Selami Hatipoğlu Bakırköy C.Başsavcılığı'na, Sakarya C.Başsavcısı Orhan Usta Kayseri C.Başsavcılığı'na, İstanbul C.Başsavcı Vekili Ercan Şafak Kocaeli C.Savcılığı'na, İstanbul C.Başsavcı Vekili Ali Güngör İstanbul Anadolu C.Savcılığı'na, Kayseri C.Başsavcısı Bülent Bingöl Sakarya C.Başsavcılığı'na, İstanbul C.Başsavcı Vekili Cihan Kansız Sakarya C.Savcılığı'na, İzmir C.Başsavcı Ali Haydar Karşıyaka C.Savcılığı'na, İstanbul Anadolu C.Başsavcı Vekili Savaş Kırbaş Gaziosmanpaşa C.Savcılığı'na, İstanbul C.Başsavcı Vekili Fikret Seçen Gebze C.Savcılığı'na, İstanbul C.Savcısı Adnan Çimen Büyükçekmece C.Savcılığı'na, İstanbul Anadolu C.Başsavcı Vekili Akif Özgün Adalar C.Savcılığı'na, Adana C.Savcısı Özcan Şişman Mersin C.Savcılığı'na, Van Hâkimi Hatıran Alper Malatya Hâkimliği'ne, Van Bölge Adliye Mah. C.Başsavcısı Mustafa Alper Malatya C.Başsavcılığı'na, İstanbul C.Savcısı Muammer Akkaş Tekirdağ C.Savcılığı'na atandı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Pazartesi bekleyişleri

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa