16 Ocak 2014 06:00

Nakış’ta patronların oyunları bitmiyor

Nakış işçilerinin 2013 mayıs ayında başlattığı mücadele, İstanbul’da irili ufaklı pek çok nakış atölyesinde karşılık bulmuş; binlerce nakış işçisini kendi talepleri etrafında birleştirmişti.

Paylaş

Nakış işçilerinin 2013 mayıs ayında başlattığı mücadele, İstanbul’da irili ufaklı pek çok nakış atölyesinde karşılık bulmuş; binlerce nakış işçisini kendi talepleri etrafında birleştirmişti. Özellikle hafta tatili ve çalışma saatlerinin kısaltılması talebinin öne çıktığı mücadele nakış patronlarını geri adım atmaya zorlamıştı. Pek çok işyerinde cumartesi günü öğleden sonra çalışma kaldırılmış ya da çalışan işçilere mesai ücretleri zamlı ödenmeye başlanmıştı. Ancak işçilerin mücadele ederek kazandığı hakları geri almak isteyen patronlar boş durmuyor. Kimi yerde patronlar “el değiştirme” çoğu yerde de “sigorta yenileme” adı altında işçilere sözleşme imzalatıyor, ibraname alarak işçileri yeni işe girmiş gösteriyor.

SÖZLEŞME İLE GASP

Esenyurt’ta bulunan Deniz Nakış patronu tarafından işçilere yeni sözleşme imzalatılmak istenmiş ve imzalamayan işçiler de işten atılmakla tehdit edilmiştir. Yasal hiçbir mesnedi olmayan sözleşme ile işçiler gerçek olmayan beyanda bulunmaya zorlanmış; yine kendileri aleyhine pek çok şartın işçi tarafından kabul edilmesi dayatılmıştır. Söz konusu sözleşmeyi imzalamayan işçiler işten çıkarılmıştır. İmzalatılmak istenen sözleşmede dikkati çeken hususlar şöyle; “Sözleşme tek taraflı işveren lehine düzenlenmiş olup işçi lehine hiçbir düzenleme içermemektedir. Aylardır, hatta yıllardır çalışan işçilere yeni işe girmiş gibi sözleşme imzalatılmak istenmiştir. 1400 lira net ücret alan işçilerin brüt 980 lira civarında ücret aldığı yazılmış ve işçilerin imzalaması istenmiştir. İşçinin fazla mesai ücreti ödenmezken, işe geç kalan işçinin ücretinin kesilmesi düzenlenmiştir.”

Bu sözleşmeyi imzalamadıkları için işten çıkarılan nakış işçileri yaptığı değerlendirmede birliğin önemine dikkat çekerek, “Bugün patronlar böyle haklarımıza saldırıyorsa sebebi dağınıklığımızdır” dediler. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İSDEMİR’de delege seçimi

SONRAKİ HABER

Erdoğan Azerbaycan'da konuştu: Operasyonlara devam edeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa