Öğrenciler gelecekleri için oy kullanacak

Öğrenciler gelecekleri için oy kullanacak

EĞİTİM Fakültelerinde okuyan öğrenciler dert küpü. Eğitim hayatlarını bitirip mezun olduktan sonra atanmama gibi sorunları olan öğrencilerle seçimleri ve beklentilerini konuştuk.İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümü öğrencisi Fırat Şahin, aldıkları eğitim

Gülhan Erol / Özgür Saraç / Rıdvan Yıldız

İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümü öğrencisi Fırat Şahin, aldıkları eğitimin ezberci olduğunu dile getirdi.  Sınav sistemi, YGS, LYS, KPSS gibi sınavlarla rekabet içine sokulduklarını anlatan Şahin, düşünmeyen, sorgulamayan bir nesil yetiştirildiğini ifade etti.

Atamalarının yapılması halinde güvenceli çalışıp çalışmayacaklarının bile belli olmadığını dile getiren Şahin, güvencesizlikle karşı karşıya olduklarını dile getirdi.

Şahin, seçim sürecinde vaatlerde bulunanların oy avcılığı yaptığını dile getirdi. AKP ve CHP’nin birbirinden farkı olmadığını dile getiren Şahin, Emek Demokrasi Özgürlük Bloku adaylarının gençlerin öğrencilerin sesi olacağına inandığını ifade etti.

‘SİYASİLERE GÜVENMİYORUM’

İngilizce Öğretmenliği Bölümü Öğrencisi Özgen Saçan da, geleceksizlikten şikayet ediyor. Siyasilerin eğitime ekonomik olarak baktıklarını bu yüzden öğretmen açıklarının kapatılmadığını düşünen Saçan, siyasi partilerin hiçbirine güvenmediğini dile getirdi.

Türkçe Öğretmenliği 4. sınıf öğrencisi Ramazan Emat, geleceksizliği en fazla hissedenlerden. Bu sene mezun olacak Emat,  Türkçe öğretmenliğini seçerken branşındaki öğretmen açığını dikkate aldığını ama şu an atanacağına ihtimal bile vermediğini ifade etti. Gelecekten umudunu kesmediğini söyleyen Emat da siyasilere güvenmiyor. Emat, siyasilerin seçimlerde söylediklerini Meclise gidince unuttuklarını belirtti.

SORUNLARIMIZI ÇÖZMEDİLER

İngilizce Öğretmenliği 2.sınıf öğrencisi  Azad Kırkağaç, herkesin parasına göre eğitim almasından şikayetçi. Hem çalışıp hem de okuduğunu anlatan Kırkağaç, aldığı 200 lira bursun, yol, yemek ve kiraya yetmediğini, bu yüzden çalışmak zorunda kaldığını ifade etti. Ulaşım, barınma gibi sorunlarının çözülmesini istediğini, eğitimin parasız olması gerektiğini söyleyen Kırkağaç, seçim meydanlarında konuşan AKP’lilerin eğitime ayırdıkları bütçeyi artırdıklarını söylediklerini ama buna inanmadığını dile getirdi. Kırkağaç, AKP’nin sorunları çözmek yerine sorun yarattığını dile getirdi. Kürt olduğunu ama anadılde eğitim alamadığını dile getiren Kırkağaç, hem bu talebinin hem de diğer sorunlarının çözümü için Emek Demekrasi Özgürlük Blokunu umut olarak gördüğünü söyledi.

BLOKU DESTEKLEYECEK

Türkçe Öğretmenliği son sınıf öğrencisi Aziz Kaçmaz da 4 yıldır aldığı eğitimin kalitesizliğinden şikayetçi. Bilimsel bir eğitim alamadığını anlatan Kaçmaz, bu sistemin bilinçli olarak yapıldığını düşünüyor. Anadilde eğitim istediğini söyleyen Kaçmaz, öğrencilerin, anadilde eğitim için Bloku desteklemesi gerektiğini söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net