09 Haziran 2011 10:36

Bir milyon Halime Kaptan yolda

Türkiye İş Bankası, 2007–2008 öğretim yılının sonunda başlattığı ‘Karneni Göster, Kitabını Al’ kampanyasını dördüncü kez gerçekleştiriyor. Bu yıl doğumunun 100. yılı kutlanan Rıfat Ilgaz’ın Halime Kaptan ile çocuklarda doğa sevgisi ve çevre bilincini geliştirmek amacıyla Alkan İnal tarafından y

Bir milyon Halime Kaptan yolda

Paylaş
Kadir İncesu

Türkiye İş Bankası, 2007–2008 öğretim yılının sonunda başlattığı ‘Karneni Göster, Kitabını Al’ kampanyasını dördüncü kez gerçekleştiriyor. Bu yıl doğumunun 100. yılı kutlanan Rıfat Ilgaz’ın Halime Kaptan ile çocuklarda doğa sevgisi ve çevre bilincini geliştirmek amacıyla Alkan İnal tarafından yazılan, Zeynep Özatalay tarafından resimlenen Küçük Mavi Gezegen kitapları birer milyon adet armağan edilecek. Kampanyayla dört yılda beş milyon kitap da çocuklarla buluşturulmuş olacak.

Kampanya kapsamında düzenlenen toplantıda Doğan Hızlan, kitap dağıtmanın da bir sorumluluğu olduğunu, bazı çocukların ders kitapları dışında bir kitapla ilk buluşmaları olacağını hatırlattı. “İlk buluşma çok önemli… Kitapla buluşan çocuk için o kitabın etkisi, yaşamındaki izdüşümü çok önemlidir, silinemez. Çocuk; dünyayı, yazarın kahramanını tanır. Eğer biraz da yetenekliyse yazmaya bile özendirir. Rıfat Ilgaz’ın kitabı bu açıdan da önemlidir… İnanıyorum ki Halime Kaptan’ı okuyanlar  ‘Rıfat Ilgaz çok iyi bir yazar. Başka kitaplarını da alalım, okuyalım.’ diyeceklerdir.” deyip derin bir nefes aldıktan sonra da devam etti: “Halime Kaptan bir kahraman. Karadenizli bir kahraman. Karadeniz’i başta ‘Sarı Yazma’ olmak üzere Rıfat Ilgaz’ın kitaplarından tanıdım.”

RIFAT ILGAZ BAHARI

Toplantıda son olarak Aydın Ilgaz da “Halime Kaptan” ile ilgili bilgiler verdi: “Eşi Çanakkale’de şehit olan Cideli bir kadın kahramandır Halime Kaptan.. Sivastopol’dan İnebolu’ya cephane taşıyışının romanıdır bu. Azgın dalgalar, fırtınalar kadar düşmanla da mücadelesidir. Karadenizli kadının dik duruşunun sembolüdür Halime Kaptan. Bir zamanlar yazdığı şiir kitabı nedeniyle çocukları okutmaktan alıkonan Rıfat Ilgaz’ın kitabının çocuklara dağıtılması ailemizi mutlu ediyor. Artık, yüzyılını dörde bölen Rıfat Ilgaz için bahar gelmiştir.”
Ilgaz sözlerini Rıfat Ilgaz’ın son şiiriyle bitirdi:
Elim birine değsin
Isıtayım üşüdüyse
Boşa gitmesin son sıcaklığım
2010-2011 öğretim yılının sona erdiği 17 Hazirandan itibaren Türkiye ve KKTC’deki herhangi bir İş Bankası şubesine karnesini getiren tüm ilköğretim öğrencileri kitaplarını alabilecek. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Adalet üzerine bir çığlık

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa