Etoburların sayısında tehlikeli düşüş

Fotoğraf: Evrensel

Etoburların sayısında tehlikeli düşüş

ABD’li uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre, aralarında aslanlar, kurtlar, kaplanlar ve ayıların da bulunduğu etobur türlerinin dörtte üçünün nüfusunda azalma yaşanıyor. Science dergisinde yayımlanan çalışmada etobur türlerin büyük kısmının geçmişteki yaşam alanlarının yarısından azında görüldüğü vurgulandı.

ABD’li uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre, aralarında aslanlar, kurtlar, kaplanlar ve ayıların da bulunduğu etobur türlerinin dörtte üçünün nüfusunda azalma yaşanıyor.
Science dergisinde yayımlanan çalışmada etobur türlerin büyük kısmının geçmişteki yaşam alanlarının yarısından azında görüldüğü vurgulandı.

Çalışmaya göre, yaşam alanları ve av hayvanlarındaki azalmasına insanların avlanması da eklenince, etoburların dünyanın belirli noktalarındaki sayısı iyice düştü. Uzmanlar, etobur türlerin neslinin tükenmesinin dünya genelindeki ekosistemlere aşırı derecede zararlı olduğunu belirtiyor.

Amazonlar, Güneydoğu Asya, Güney ve Doğu Afrika’daki 31 büyük etobur türünün de giderek artan bir baskı altında olduğu kaydediliyor.

Araştırma ekibinin başı Oregon Eyalet Üniversitesi’nden Profesör William Ripple, “Etoburlarımızı küresel ölçekte kaybediyoruz. Yaşam alanları daralıyor. Bu türlerin pek çoğu yerel ya da küresel düzeyde soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

ETOBURLARIN ROLÜ NE?

Uzmanlar, etobur türlerin oynadığı önemli ekolojik role de dikkat çekiyor. Örneğin, ABD’deki Yellowstone Ulusal Parkı’ndaki kurtlar ve pumaların sayısının azalması nedeniyle, geyik sayısı artmış. Bu iyi bir haber gibi görünebilir. Ama uzmanlar geyik sayısındaki artışın bitki örtüsüne zarar verdiğini, bu durumun da kuşlar ve küçük memelilerin yaşamını olumsuz etkilediğini söylüyor. Aynı durum dünya genelinde görülebiliyor.

Afrika’da zeytin babunlarının sayısındaki artış, leopar ve aslan sayısındaki azalmayla açılanıyor. Şimdi babunlar tarım ve hayvancılık için fillerden daha çok büyük bir tehdit oluşturuyor.

(DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net