12 Ocak 2014 16:11

2 genç mektup yazıp 'cihat'a gitti

Urfa’da, 22 yaşındaki Ömer Faruk Sezer ile aynı yaştaki arkadaşı Kadir Demir, ailelerine içerisinde Kur’an’dan ayetlerin yer aldığı 9 sayfalık mektup bırakarak ortadan kayboldu.

2 genç mektup yazıp \'cihat\'a gitti

Paylaş

Urfa’da, 22 yaşındaki Ömer Faruk Sezer ile aynı yaştaki arkadaşı Kadir Demir, ailelerine içerisinde Kur’an’dan ayetlerin yer aldığı 9 sayfalık mektup bırakarak ortadan kayboldu. Sonunda ‘Hakkınızı helal edin. Biz Suriye’ye cihada gidiyoruz’ ifadelerinin bulunduğu mektupları okuyan aileler, çocuklarının radikal dinci gruplar tarafından Suriye’ye kaçırıldığını iddia ederek polise başvurdu.

Yenişehir Mahallesi’nde oturan Açıköğretim Fakültesi Maliye Bölümü öğrencisi Ömer Faruk Sezer ile ücretli öğretmenlik yapan arkadaşı Kadir Demir, 3 gün önce ortadan kayboldu. Çocuklarından haber alamayan aileler, polise kayıp müracaatında bulundu. 2 sonra iki genç, iddiaya göre telefonla ailelerini arayarak, “Bizi aramayın. Hakkınızı helal edin. Biz Suriye’ye cihada gidiyoruz. Size mektup bıraktık” diyerek telefonu kapattı. Endişelenen Demir ve Sezer aileleri, çocukların bıraktığı mektubu okuyunca polise başvurdu.

‘DERSHANEYE GİDİYORUM’ DİYEREK ÇIKTI

Yaşadığı olayı anlatan baba Nihat Sezer, oğlu Ömer Faruk’un sabah erken saatlerde dershaneye gitmek üzere evden çıktığını ve çıkarken “Akşam sınavım var, geç kalabilirim. Beni merak etmeyin” dediğini söyledi. Oğlunun evine dönmesini isteyen baba Sezer, “Hayatta aklıma gelmezdi. Oğlum hiçbir radikal gruba falan üye değildi. Nasıl böyle oldu anlamış değiliz. Ben oğlumu istiyorum. Oğlum Suriye’deki gruplar tarafından kandırıldı. El Kaide’den şüpheleniyoruz” dedi.

‘ÇOCUĞUMU İSTİYORUM’

Ömer Faruk Sezer ile aynı gün kayıplara karışan Kadir Demir’in de aynı ifadeleri içeren benzer bir mektup yazdığını söyleyen annesi Fatma Demir, “Oğlum sabah erkenden ‘okula gidiyorum’ diye evden çıktı ardından hiç haber alamadık. Oğlumdan hiç farklı bir tavır veya bir gruba takılması gibi bir şey görmedim. Aklı başında bir insandı. Bize de aynı notları bırakmış. Allah rızası için geri gelsin. Onu çok seviyorum” dedi. (Urfa/DHA)

ÖNCEKİ HABER

THY uçağında bomba araması

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa