09 Haziran 2011 10:05

Yargılama ifade özgürlüğüne aykırı

TÜRKİYE İnsan Hakları Vakfı Başkanı, Evrensel Gazetesi yazarlarından  Şebnem Korur Fincancı’ya, Adli Tıp Kurumu eski başkanı Nur Birgen tarafından açılan hakaret davasının duruşması bugün görüldü.Duruşma öncesi  dava ile ilgili konuşan Fincancı, bu davanın  ifade özgülüğüne karşı aç

Yargılama ifade özgürlüğüne aykırı

Paylaş

Duruşma öncesi  dava ile ilgili konuşan Fincancı, bu davanın  ifade özgülüğüne karşı açılan bir dava olduğunu ifade etti. Nur Birgen aleyhinde belgelerin olduğunu ve hakkında daha önce de işkence görenlere sağlıklı raporu verdiği için soruşturmaların açıldığını ifade eden Fincancı, “Nur Birgen kendisine hakaret ettiğim gerekçesiyle bana dava açtı ancak mağdurlar, işkenceyi gizlediği iddialarını belgelere dayandırdılar” dedi.

Şebnem Korur Fincancı ile aynı davada yargılanan gerçekgündem adlı haber sitesi sorumlusu Barış Yarkadaş ise, Fincancı’nın ifadelerine internet sitelerinde yer verdikleri için kendisi hakkında da dava açıldığını söyledi. Gazetecinin görevinin halka doğru bilgi aktarmak olduğunu belirten Yarkadaş, “Başbakan, ülkemizde ileri demokrasi var diyor ama bunun yalan bir söylem olduğunu ortada” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Adana’da Blok coşkusu sürüyor

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa