09 Haziran 2011 09:06

İSDEMİR'de işçiler teklife tepkili

İSDEMİR’de Hak-iş konfederasyonuna bağlı Çelik iş ile işveren arasında süren sözleşme sürecinde işveren yeni bir teklif sundu. İşveren daha önce sendikanın İSDEMİR işçilerinin ücretlerinin ERDEMİR ile eşitlemesi talebine karşılık iki yıllığına % 0 zam önerirken yeni teklifte; B kadrosunda çalışan işçiler

İSDEMİR'de işçiler teklife tepkili

Paylaş

İşe yeni başlayan C Kadrosunda çalışan işçiler için ise birinci yıl asgari ücret artı %20, İkinci asgari artı % 30, Üçüncü yıl asgari %40, Dördüncü yıl % 50, Beşinci yıl %70, Altıncı %80 yedici yıl %90 Sekizinci yıl B statüsüne geçiş teklif edildi.

Daha önceki sözleşmede C kadrosu için birinci ve ikinci yıl için asgari ücret + %60, Üçüncü ve dördüncü yıl asgari ücret + %80, Beşinci yıl B statüsü olarak gerçekleştirmişti.

Sosyal haklar için ise bundan önceki sözleşmede verilen zam oranı %20 olarak gerçekleşmiş iken bu sözleme için 2011 için % 8, 2012 içinse TÜFE’ gerçekleşen enflasyon oranında zam önerildi.

Görüşüne başvurduğumuz işçiler bu teklifin kayıplarını karşılamaktan uzak ve kabul edilemez olduğunu söyledi. İşçiler bu teklifi kesinlikle kabul etmeyeceklerini belirterek sendikanın Cuma günü yapacağı açıklama ve yayınlayacağı bildiriyi beklediklerini bildirdiler.

İşçiler, işverenden yeni bir teklif gelirse gelen teklif doğrultusunda sendikanın yeni bir grev oylaması yapabileceğini ama herhangi bir teklif gelmesi durumunda Cuma günkü açıklamada grevin başlayacağı tarihin belirlenmesini bekledikleri belirttiler. (İskenderun/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İnsanlık Anıtı’nı yıkan işçilerin parasını vermediler

SONRAKİ HABER

‘MEB, çocukları camiye götürmek için Nusrat-Der ile protokol imzaladı’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa