07 Ocak 2014 14:26

CHP ile HDP görüşmesinden seçimlerde bir ortaklık çıkmadı

CHP ile HDP görüşmesinde seçimler konusunda bir ortaklığa varılamadı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin ve Gürsel Tekin, HDP heyetinden de Eş Başkanlar Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ile milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel katıldı.

CHP ile HDP görüşmesinden seçimlerde bir ortaklık çıkmadı
Paylaş

Fatih Polat
İstanbul


CHP ile HDP görüşmesinde seçimler konusunda bir ortaklığa varılamadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin ve Gürsel Tekin, HDP heyetinden de Eş Başkanlar Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ile milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel katıldı.

Saat 19.00’da başlayan ve CHP Genel Merkezi'nde yapılan görüşme 1 saat sürdü. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede Türkiye’deki son siyasal gelişmeler, rüşvet ve yolsuzluk soruşturması etrafında yaşananlar, Kürt sorunu, ‘çözüm süreci’ konuşuldu. HDP’liler Kürt sorununun demokratik çözümü konusunda CHP’den daha aktif tutum alması ve HDP ile birlikte hareket etmesi yönündeki beklentilerini ifade ettiler.

HDP’liler CHP’nin Cemaat ile ortak hareket etmemesini beklediklerini belirttiler, CHP’lilerin de böyle bir şeyin söz konusu olmadığını belirttikleri öğrenildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 yılda CHP’yi Kürt sorununda belli bir noktaya getirdiklerini savunarak, daha önce kamuoyuna açıklamış oldukları 17 maddelik demokratikleşme önerilerini hatırlattı.

HDP’liler görüşmede CHP’nin seçimlerden HDP’ye destek vermesini, iki partinin ortak hareket etmesini beklediklerini ifade ederken, CHP kurmayları böyle bir ittifaka ya da ortak çalışmaya sıcak yaklaşmadı. İki parti arasında yapılacak bir ittifakının iki partiye de bir yararı olmayacağını savunan CHP heyeti, böyle bir birlikteliğe CHP’nin tabanından da sıcak bakmayanların olabileceğini ima ettiler. CHP’liler böyle bir birlikteliğinin AKP’ye yarayabileceği yönünde de endişeler bildirdikleri öğrenildi.

CHP: İSTANBUL’DA BİZE DESTEK VERİN

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, ‘HDP olarak İstanbul’da bizi destekleyin’ talebinde bulundu. ‘İttifak yapmayalım ama siz bize destek verin’ anlamına gelen bu öneri HDP tarafından reddedildi.

HDP: İTTİFAK AÇIK OLMALI

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, bunun mümkün olamayacağını, HDP olarak ancak kamuoyuna açık bir biçimde ilan edilmiş olan bir ittifaka sıcak baktıklarını ifade etti.
Taraflar bundan sonra da Türkiye’nin demokratikleşme sorunları ve çeşitli meselelerinde görüşmek dileğiyle ayrıldılar.

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bir fişleme skandalı daha: Polis Hozatlıları adım adım izlemiş

SONRAKİ HABER

Yazar Hanım Koçyiğit’ten fantastik roman: Elké

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...