06 Ocak 2014 22:06

Halk ÇED sürecine fena katıldı!

Antalyalı yaşam savunucularından beklenmedik ÇED eylemi, bakanlık çalışanlarını şaşkına çevirdi.

Paylaş

Yusuf YAVUZ
Antalya

Antalyalı yaşam savunucularından beklenmedik ÇED eylemi bakanlık çalışanlarını şaşkına çevirdi.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 27 Aralık tarihinde rutin duyurularından birini yaptı. Duyuruda, dördü tamamlanmış toplam sekiz HES projesi bulunan Alakır Vadisi’nde yapımı planlanan ‘Alakır II. HES Projesi’ için ÇED sürecinin başladığını, projeyle ilgili halkın görüşünün alınabilmesi için 10 gün süre olduğu belirtildi. ÇED ruhuna aykırı olarak vadilerde yaşayan insanların ulaşmasının ve yaşam alanlarını doğrudan etkileyecek projelerin içeriğini öğrenme ve buna karşı görüşlerini yansıtma olanağı bulunmayan biçimde il müdürlüğünün İnternet sitesinde yapılan duyurular bir nevi ‘yasak savma’ya dönüşüyordu. Ancak bu kez yetkilileri de şaşırtan bir gelişme yaşandı. Alakır II. HES projesiyle ilgili ÇED sürecinde halkın görüşünü bildirmesine 4 gün kalan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne giden çok sayıda yaşam savunucusu, Alakır Vadisi’ndeki köylerin muhtarları başta olmak üzere çeşitli meslek odaları ve kitle örgütleri ile ülkenin dört bir yanından gelen imzalı itiraz dilekçelerini yetkililere iletmek istedi. Ancak müdürlük çalışanları ile yurttaşlar arasında kısa süreli tartışmalar yaşandı.
Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi ve Kemer Doğa Dostları Derneğinin yanı sıra Kumluca ve Manavgat’tan yaklaşık 25 köyden muhtar ve köylüler ile çok sayıda esnaf, turizmci, doktor, hukukçu ve orman mühendisi Alakır’da yeni HES’e karşı itiraz dilekçesi verdi.

YÜZDEN FAZLA İTİRAZLA HES’E HAYIR DEDİLER
Antalya Diş Hekimleri Odasının Çevre Komisyonu Başkanı Erdal Elginöz’ün girişimiyle başlayan ÇED eylemi, kısa sürede sosyal medya üzerinden yayılarak ülkenin birçok bölgesinden yüzlerce itiraz dilekçesinin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ulaşmasını sağladı. ÇED süreci başlatılan HES projesine ait dosyayı bakanlığın web sayfasından indirerek uzmanlar denetiminde inceleyen Elginöz ve arkadaşları, bu konudaki çekincelerini içeren bir itiraz metni hazırladılar. Hazırladıkları ‘olumsuz görüş’ü yüzlerce ayrı dilekçe ile il müdürlüğüne ileten yaşam savunucuları Alakır’da yeni HES’lerin yapılmasına “hayır” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Rojava için 3 kantonlu, 3 dilli yönetim önerisi

SONRAKİ HABER

YTÜ öğrencileri: Okulumuzdaki millet bahçesi projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa