06 Ocak 2014 08:30

Suriye'de IŞİD bazı bölgelerden çekildi

Suriye’de el Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile diğer silahlı muhalifler güçler arasındaki çatışmalar devam ediyor. IŞİD, Türkiye sınırında kontrolü altında olan bazı bölgelerden geri çekilirken Halep’te de kayıplar verdi.

Suriye\'de IŞİD bazı bölgelerden çekildi

Paylaş

Suriye’de el Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile diğer silahlı muhalifler güçler arasındaki çatışmalar devam ediyor. IŞİD, Türkiye sınırında kontrolü altında olan bazı bölgelerden geri çekilirken Halep’te de kayıplar verdi.

El Cezire’nin bölgedeki muhalif kaynaklara dayandırdığı haberine göre diğer muhalif gruplarla çatışma halinde olan IŞİD, İdlip’teki el Dana ve Atma’dan geri çekildi. IŞİD’in boşalttığı bölgeler Ahrar el Şam ve el Kaide bağlantılı el Nusra Cephesi’nin kontrolüne geçti.

Halep’te şiddetli çatışmalar sonrası IŞİD’in elindeki karargahlardan biri diğer muhaliflerin eline geçti. Rakka'da da bu sabah itibariyle İslami Cephe'nin IŞİD'in karargahını kuşattığı ifade edildi.

IŞİD ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve diğer muhalif gruplar arasındaki gerginlik uzun süredir devam ediyor. Irak İslam Devleti lideri Ebubekir el Bağdadi tarafından Nisan 2013’te kurulan ve çok sayıda yabancı cihatçıyı da içeren grup önce el Kaide’nin bölgedeki kolu el Nusra’yı saflarına katmak istemiş ancak bu hem el Nusra hem de el Kaide lideri Ayman el Zevahiri tarafından reddedilmişti.

IŞİD’in Eylül ayında Azez’i ÖSO güçlerinin elinden alması diğer muhalif gruplarla arasındaki gerginliği artırmıştı. Geçtiğimiz Cuma günü Halep’te örgüt mensuplarının muhalif bir doktoru öldürmesi sonrası yeni kurulan İslam Cephesi örgütü IŞİD’den doktorun katillerini kendisine teslim etmesini istemiş ancak bu talep karşılık bulmamıştı.

Gelişmeler üzerine, 7 farklı grubun birleşmesiyle kurulan 'Mücahitler Ordusu' IŞİD'e karşı savaşacağını duyururken, el Kaide bağlantılı gruba Suriye’yi terk etmesi çağrısı yapıldı.
Pazar günü çatışmalar Rakka’da yeniden alevlenirken Suriye İnsan Haklarını İzleme Örgütü, IŞİD’in Suriye’nin kuzeyinde en az 50 muhalif savaşçıyı öldürdüğünü açıkladı. Yapılan açıklamada IŞİD’in Irak ve Suriye’de hükümete karşı kullandığı “bombalı araç” taktiğini muhaliflere karşı da kullanmaya başladığı duyuruldu.

IŞİD’in Irak’ın Anbar vilayetindeki çatışmalar üzerine çok sayıda militanını da buraya kaydırdığı tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)

ARAP COĞRAFYASINDA GEÇEN HAFTA: EL KAİDE HER YERDE

ÖNCEKİ HABER

Bünyamin Aygün: Rüya gibi

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa