01 Ocak 2014 20:26

'Yardım TIR'ında silah' iddiası

Türkiye’den Suriye’ye insani yardım taşıdığı iddia edilen TIR’da yapılan aramada askeri mühimmat, hücum yelekleri, elektronik cihazlar ve bazı yaşam malzemeleri ele geçirildiği öne sürüldü. TIR'ın İHH'ya ait olduğu iddia edilirken bu iddia İHH tarafından yalanlandı.

\'Yardım TIR\'ında silah\' iddiası
Paylaş

Türkiye’den Suriye’ye insani yardım taşıdığı ileri sürülen bir TIR Kırıkhan-Reyhanlı yolu üzerinde durduruldu. Jandarma ekipleri tarafından yapılan aramada askeri mühimmat, hücum yelekleri, elektronik cihazlar ve bazı yaşam malzemeleri ele geçirildiği iddia edildi. Jandarma mühimmat bulunduğu bilgisini doğrulamadı. TIR'ın İHH'ya ait olduğu iddia edilirken bu iddia İHH tarafından yalanlandı.

Gelişmeyi Radikal'den Fatih Yağmur duyurdu. Habere göre  Jandarma İmdat hattını arayan bir şahıs, silah yüklü bir TIR’ın Hatay’dan Kilis istikametine gideceğini ihbar etti. İhbarı değerlendiren jandarma, Kilis Öncüpınar sınır kapısı istikametine giden TIR'ı, Cumhuriyet Savcısının talimatıyla yol kontrol noktasında durdurdu.

Hürriyet aramada askeri mühimmat, hücum yelekleri, elektronik cihazlar ve bazı yaşam malzemeleri ele geçirildiğini öne sürdü. Yine Hürriyet'in haberinde jandarma yetkililerinin aramayı doğruladığı ancak mühimmat bilgisini doğrulamadığı ifade edildi. TIR'ın detaylı şekilde incelenmek üzere jandarma karakoluna çekildiği, TIR’ın sürücüsü ile biri Suriye uyruklu, biri Türk toplam 3 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Doğan Haber Ajansı ise gelişmeyi  "Silah ve mühimmata el konulup konulmadığı öğrenilemezken, tutanak tutulduktan sonra TIR'ın saat 21.00 sıralarında Kilis yönüne yoluna devam ettiği belirtildi" şeklinde aktardı.

Radikal'in haberinde  TIR’da bir MİT görevlisinin de bulunduğu öne sürülmüştü. Haberde Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in aracı Jandarmanın elinden almaya çalıştığı savcının ise arama kararında direndiği iddia edilmişti.

Radikal'in yayımladığı ihbar tutanağında şu ifadelerin yer aldığı aktarıldı: “01 Ocak 2014 günü saat 16.00 sıralarında insani yardım malzemesi taşıdığı kılıfıyla içi silah dolu bir TIR Hatay’ın Reyhanlı ilçesinden Kilis iline doğru yola çıkacağı, Sevkiyatın yapılacağı aracın plakasının 06 BR 8860 olduğu, dorsesinin ise 06 DE 3290 olduğu...”

Adana'da 7 Kasım 2013 tarihinde bir TIR dolusu, roket atar, füze, bomba ve silah ele geçirilmişti.

İHH İDDİAYI YALANLADI

İHH ise yaptığı açıklamada söz konusu TIR'ın kendilerine ait olduğu şeklindeki iddiaları yalanladı. İHH'nın resmi İnternet sitesinden yaptığı açıklama şöyle:

"İHH’nın merkezine de bölgedeki ekiplerine de böyle bir yardım gönderildiğine dair bir bilgi olmadığı gibi bölge ekiplerimiz Kırıkhan Jandarma Birimine giderek olay yerinde de İHH ile alakalı herhangi bir aracın söz konusu olmadığını teyit etmiştir. Hatay İl Jandarma Komutanlığı avukatlarımıza İHH ile ilgili bir bilgi olmadığını bildirmiştir. Radikal Gazetesinin İHH adını vererek bu haberi karalama amaçlı yapması manidardır.

Her türlü hukuki yola başvuracağımızı ve dava hakkımızı saklı tutarak şimdilik bu kadar açıklama ile kamu oyunu aydınlatmak istiyoruz.

17 Aralık operasyonu ile beraber oldukça sıklaşan bir şekilde kurumumuza yönelik iftira, karalama, tuzak oyunlar oynandığına dikkat çekerek, medya kurumlarını da tüm ilgili yetkili kurumları da mensubiyetlerine binaen değil dürüstçe ve ahlaki/etik ve hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Somali\'nin başkentinde arka arkaya 3 bombalı saldırı

SONRAKİ HABER

Fransa emekçileri yeni yıla mücadele ile girecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa