Somali\

Somali'nin başkentinde arka arkaya 3 bombalı saldırı

Somali’nin başkenti Mogadişu arka arkaya patlatılan 3 bombayla sarsıldı. Kentteki havaalanının yakınındaki Jazira Otel’in önünde patlatılan bombalar sonrası ölü ya da yaralı olup olmadığına ilişkin henüz bir bilgi edinilemedi.

Somali’nin başkenti Mogadişu arka arkaya patlatılan bombalarla sarsıldı.

Kentteki havaalanının yakınındaki Jazira Otel’in önünde patlatılan bombalar sonrası en az 8 kişi yaşamını yitirdi, 17 kişi de yaralandı.

Otelin 300 metre yakınında yaşayan Abdullahi Hüseyin Reuters'e verdiği demeçte, “Önce büyük bir patlama sesi duyduk sonra da güvenlik güçleri hemen ateş açtı. Birkaç dakika sonra bir patlama daha meydana geldi ve yine silah sesleri duyuldu” dedi.

Reuters'in haberi geçmesinin ardından 3. bir patlama daha yaşandığı duyuruldu.

Amerika'nın Sesi (Voice of America) Muhabiri Harun Maruf, Twitter hesabından ilk patlamanın bir intihar bombacısının bomba yüklü aracıyla otel kapısına dalması sonrası yaşandığını ifade etti. Maruf'un aktardığı bilgilere göre 2013 Mart ayında suikast girişiminden sağ kurtulan İstihbarat Şefi Halif Ereg, Jazira Oteli'nde kalıyordu. Ancak hedefin o olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi vermek mümkün değil.

Kentte geçtiğimiz Cuma günü bir lokantada uzaktan kumandalı bombanın patlatılması suretiyle gerçekleştirilen saldırıda da 6'sı asker 11 kişi öldürülmüştü. Saldırıyı üstlenen olmadı ancak el Kaide bağlantılı el Şebap örgütünden şüpheleniliyor. El Şebap'ın daha önce Jazira Oteli'ne saldırı düzenlediği belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER SomaliMogadişu