02 Ocak 2014 11:00

‘Yolsuzluğun faturası yoksullara’

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ekonomiye etkisini değerlendiren Prof. Erol Katırcıoğlu, “İthal ürünlerde fiyat artışı yaşanacak ve enflasyon yükselecek. Yolsuzlukla birlikte ekonomik kriz derinleşecek. Yolsuzluğun faturası yoksulların omuzlarına yüklenecek” dedi.

‘Yolsuzluğun faturası yoksullara’

Paylaş

Evrim KEPENEK
Öykü Dilara KESKİN


Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu borsada büyük düşüşlere yol açtı. 14 gün içerisinde kimi günler borsa, günü yüzde 5.21 düşüşle kapatırken, bazı hisseler yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ekonomiye etkisini değerlendiren Prof. Erol Katırcıoğlu, “İthal ürünlerde fiyat artışı yaşanacak ve enflasyon yükselecek. Yolsuzlukla birlikte ekonomik kriz derinleşecek. Yolsuzluğun faturası yoksulların omuzlarına yüklenecek” dedi.

Türkiye gündemine deprem gibi düşen yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun üzerinden 14 gün geçti. Operasyonun siyasi yansıması, taraflar arasında gerginlikler, yaşanan söz düelloları ile ortaya çıkarken, çok sayıda üst düzey polis yetkilisinin görev yerinin değiştirilmesi de başka bir siyasi yansıma oldu. Operasyonun ardından borsada yaşanan düşüşler de yaşanan krizin ekonomik olarak ne kadar maliyetli olduğunun göstergesi. 14 gün içerisinde kimi günler borsa günü yüzde 5.21 düşüşle kaparken, bazı hisseler yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ekonomiye etkilerini değerlendiren Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu, “Yolsuzluğun faturası yoksulların omuzlarında” dedi.

‘YOLSUZLUKLA BİRLİKTE EKONOMİK KRİZ DERİNLEŞECEK’

Katırcıoğlu, ekonominin gidişatının olumlu yönde algılanması adına 10 yıldır, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerinin saptırıldığını söyledi. Yolsuzluk operasyonun, gizlenmeye çalışılan ekonomik krizi daha da belirgin kılacağının altını çizen Katırcıoğlu, halkın vergileri ile dolan kasaların gelir dağılımının bozulmasına neden olduğunu söyledi. Katırcıoğlu, ekonomik olarak olumsuz yansımaları olsa da yolsuzlukların ortaya çıkmasının demokrasi açısından olumlu gelişmelere neden olacağını vurguladı. “Bu operasyonun şer olmadığını hayır olduğunu düşünüyorum” diyen Katırcıoğlu, gerçek bir demokrasi yaratılması için bu yollardan geçilmesi gerektiğine inandığını söyledi. Katırcıoğlu, “Yolsuzlukla birlikte ekonomik kriz derinleşecek. Yolsuzluğun faturası yoksulların omuzlarında. İthalata bağımlı bir ülkeyiz. Bu olan bitenin anlamı fiyat artışı demek, enflasyon demek. Enflasyon zaten sabit gelirlilerin düşük gelirlilerin düşmanı. Bu gelişme yoksul halklar için olumsuz bir durum yaşatacak” dedi.

‘YOLSUZLUK DEĞİL SİSTEM TARTIŞILMALI’

Prof. Dr. Katırcıoğlu, kendisinin 3 yıl boyunca Erdal İnönü döneminde Başbakanlık Danışmanı olarak çalıştığını hatırlattı ve yolsuzlukların kendisinde bir şaşkınlık yaratmadığını söyledi. Yolsuzluğun hep var olduğunu belirten Katırcıoğlu, “Yolsuzluk bu ülkede hep olan bir şeydi. Yolsuzluk değil aslında yolsuzluğa neden olan bu sistem tartışılmalı. Bir ülkede bu kadar elit bir yönetim olursa, bu yönetimin yolsuzluğa buluşmaması mümkün değil” dedi. Katırcıoğlu, “cemaatçi demokrasi” kavramına değinerek, “cemaatçi demokrasi” anlayışının, Türkiye’yi felakete sürüklediğini söyledi. Katırcıoğlu, tüm demokrasi güçlerinin üzerinde düşünmesi gereken noktanın bu olduğuna işaret ederek, “Bu bataklık kurutulmazsa üzerinde her türlü böcek yaşar” dedi. Katırcıoğlu, toplum için çıkış yolunun ise ulusalcılar ve cemaatçiler arasında sıkışmaktansa üçüncü bir yolda olduğunu söyledi. (İstanbul/DİHA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

2 bin 434 astsubay şiddetten mahkum

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Mansur Yavaş Ankara'yı alacak, sindiremiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa