Güney Sudan\

Güney Sudan'da barış görüşmeleri başlıyor

Güney Sudan’da dün varılan anlaşma neticesinde barış görüşmeleri Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da başlayacak. Ancak buna rağmen ülkede çatışmalar sürüyor.

Güney Sudan’da dün varılan anlaşma neticesinde barış görüşmeleri Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da başlayacak.

Devlet Başkanı Salva Kiir ile eski yardımcısı Riek Machar arasında varılan uzlaşıya rağmen çatışmalar Jonglei eyaletinin başkenti Bor’da devam etti. Machar destekçisi güçlerin stratejik önemi büyük olan Bor’u yeniden ele geçirdiği duyuruldu.

Etiyopya Dışişleri Bakanı Tedros Adhanom, “Bor’da devam eden çatışmaların görüşmelerin başlamasını engellemesinden korkuyorum” dedi.
İlk görüşmenin yarın yapılması bekleniyor.

15 Aralık 2013'te başlayan ve bini aşkın kişinin yaşamını yitirmesine, 122 bin kişinin de göçüne sebep olan iç çatışmaları sona erdirmek için komşu devletler ve uluslararası güçler devreye girmişti.

GÜNEY SUDAN'DA NELER OLUYOR?


2011 yılında düzenlenen referandum neticesinde bağımsızlığını kazanarak Sudan’dan ayrılan dünyanın en genç devleti Güney Sudan’da, geçmiş dönemden kalma silahlı gruplar faaliyetini devam ettiriyor. Kabilelerin etkili olduğu siyasi arenada halihazırdaki başkan Salva Kiir, en güçlü kabile olarak gösterilen Dinka’lara, Riek Machar ise Nuer’lere bağlı.

Temmuz ayında Kiir tarafından görevden alınan Machar, 2015 yılındaki seçimlerde başkan adayı olacağını açıklamıştı. Machar, “Tek adam iktidarı kabul edilemezdir” ifadesini kullanmıştı.

Güney Sudan’ın bağımsızlığını kazandığı süreçte Sudan Halkının Kurtuluş Hareketi Partisi’nde (SDKHP) Salva Kiir ve Riek Machar en önemli figürler olarak göze çarpıyordu. Son gelişmeler ülke yönetimi ve iktidar partisi içerisindeki bir güç savaşı olarak da yorumlanıyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net