01 Ocak 2014 06:00

Yeni yılda da direneceğiz

Yeni yıla direnişle giriyoruz yazılı pankartı önünde “Direne direne kazanacağız” sloganı atıyor Punto Deri’nin direnişçi işçileri. Yeni yıl mesajlarını videoya çekip sosyal medyada açtıkları “Diren Punto Deri İşçisi” sayfasında paylaşmışlar. Deriteks sendikasında örgütlenmek istedikleri için işten atılan 28 Punto işçisiyle yeni yılı konuşuyoruz.

Yeni yılda da direneceğiz
Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul


Yeni yıla direnişle giriyoruz yazılı pankartı önünde “Direne direne kazanacağız” sloganı atıyor Punto Deri’nin direnişçi işçileri. Yeni yıl mesajlarını videoya çekip sosyal medyada açtıkları “Diren Punto Deri İşçisi” sayfasında paylaşmışlar. Deriteks sendikasında örgütlenmek istedikleri için işten atılan 28 Punto işçisiyle yeni yılı konuşuyoruz.  

GURUR VERİCİ BİR YILDI


“Benim için 2013 çok şey ifade ediyor, çok gurur verici bir yıldı. Çünkü mücadele verdik” diyor Ekrem Gül, mücadele arkadaşlarıyla tanıştığı bir yıl olmasının çok önemli olduğunu söylüyor: “Daha önce böyle bir sendika içerisinde bulunmamıştım. Maksutat’taki arkadaşlar da inşallah benim gibi düşünüyordur. Onları bu işe teşvik eden benim çünkü. Ben bu sendika olayını tanımaktan gerçekten çok mutluyum. Böyle bir ortama girdiğim için mutluyum, benim için güzel bir yıldı”
Ekrem Gül, yeni yıldan da umutlu, 2014’te de kaldıkları yerden direnişe devam edeceklerini dile getiriyor: “2014’e kaldığımız yerden mücadele ederek, direniş içinde devam ederek gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz. 2014’ün hayırlı geçmesini temenni ediyorum”

‘DEVLET PATRONUN ARKASINDA’

Ramazan Aygün biraz daha umutsuz. “Anayasal hakkımızı kullandık ama kapı önüne koyulduk. Şu anda 6’ıncı ayın içindeyiz. Mahkemeler hemen öyle karar vermiyor” diyor.  İşe iade kararı beklediklerini ancak patronun buna uyup uymayacağını bilemediklerini çünkü işverenlerin de kendi içlerinde örgütlü olduklarını söylüyor. “İşverenin danışmanı geçen gün bakanla yan yana oturuyordu” diyor Aygün: “Dolayısıyla bizim patron ‘Devlet arkamda’ derken herhalde bunları kastediyordu”
2014’ten de “pek iç açıcı şeyler” beklemiyor Ramazan Aygün ama ekliyor: “Direnişteki arkadaşlar hepsi 10 numara arkadaşlar. Hiçbiri de geri dönmedi. Patronun oyununa gelmediler. Ustalar, müdürler devreye girdi ama onları reddettiler. Çalışan arkadaşlardan memnunuz. Onlardan yana bir sıkıntımız yok”.

‘EMEK MÜCADELESİ YILIYDI’

Hülya Alptekin: “Benim için 2013 emek mücadelesini ifade ediyor. Ben sendikayı çok bilmeyen bir insandım. Punto da başladım sendikalaşmaya, burada öğrendim. İşten kovulmamla birlikte her şey tepe taklak oldu ama hiçbir zaman pişman olmadım. Sonuçta emeğimizi patronlara satmadık. Mücadelemizi direnişle devam ettirdik. 2013 benim için mücadele ederek geçti. 2014’ten beklentim; açtığımız davaları kazanarak işimize dönmek istiyoruz. En çok istediğimiz şey puntoya geri dönmek. Çünkü böylece mücadele ettik ve kazandık diyebileceğiz. Tüm haklarımızı kazanarak Punto’ya geri dönmek istiyoruz.”

ER YA DA GEÇ KAZANACAĞIZ

Şengül Kurnaz: “2013 benim için çok karmaşık geçti. Çünkü her şeyden habersiz, haklarımdan ve yasalardan habersiz çalıştım. En ufak bir hak arayışına girince karşımdakinin tepkisinin büyük olduğunu fark edince sendikayla tanıştım. Sendikalaştıktan sonra oradaki haklarımın daha fazla olduğunu öğrendim. Ondan sonra da bireysel orak bu haklarımı kazanamayacağımı anladım. Sendikalaşmayı kabul ettim. Bundan sonra işten kovuluyoruz, üzücü bir şey, bu saatten sonra iş bulacağım, ortama alışacağım, ama en azından hakkımı bileceğim.  2014 yeni bir işe bağlayacağım. Yeni bir iş bulmadım daha. Ama bundan sonra daha bilinçli olacağım çünkü her şeyi öğrendim, bundan sonrada girdiğim yerde de sendikalı olacağım çünkü başka türlü hak alınmıyor. Bunları arkadaşlarımla da paylaşıyorum, haklarınız başka türlü alamazsınız diye. Olmuyor çünkü. Birlik olunca daha iyi kazanılıyor. Ben işsiz kaldım ama en azından kazandım. Direnişteki işçilere mesajım; Hiç vazgeçmesinler. Er ya da geç biz kazancağız. Yeni yıl da kazanacak bir şekilde gireceğimize inanıyorum bu direnişlere katılmayan arkadaşlar var. Aslında katılsalar neler kaybettiklerini anlayacaklar.”

  

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

2014’te emekçiler kazansın

SONRAKİ HABER

ÇÜ Hukuk Kulübü, "Çukurova Hukuk Zirvesi" düzenledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa