01 Ocak 2014 06:00

2014’te emekçiler kazansın

Yatağan Termik ve Kömür Santralinde çalışan işçiler, 2013 yılının neredeyse tamamını özelleştirme karşıtı mücadele ile geçirdi. Yeni bir yıla girerken 2013 yılını gazetemize değerlendiren Yatağan işçileri 2014 yılında mücadelelerinin devam edeceğini dile getirirken, yeni yılda kazananın işçiler ve emekçiler olması dileklerini de iletti.

2014’te emekçiler kazansın
Paylaş

Metin AKARSU
İstanbul


Yatağan Termik ve Kömür Santralinde çalışan işçiler, 2013 yılının neredeyse tamamını özelleştirme karşıtı mücadele ile geçirdi. Yeni bir yıla girerken 2013 yılını gazetemize değerlendiren Yatağan işçileri 2014 yılında mücadelelerinin devam edeceğini dile getirirken, yeni yılda kazananın işçiler ve emekçiler olması dileklerini de iletti.
Yatağan Termik Santralinde çalışan 30 yıllık İşçi Dinçer Yıldız, 2013 yılının 9 Ocak günü başlattıkları özelleştirme karşıtı mücadelenin bütün bir yıl devam ettiğini dile getiriyor. Mücadeleye termik santralin özelleştirilmesi için düzenlenecek olan ihaleye izin vermeyerek başladıklarını aktaran Yıldız, ağustos ayında kesinleşen özelleştirme kararı ile mücadelelerinin arttığını ifade etti. 2013 yılı boyunca devam eden özelleştirme karşıtı mücadele ile birlikte birçok deneyim kazandıklarını anlatan Yıldız, “Biz eski işçiler özelleştirmenin ne olduğunu biliyorduk. Ama bizim bu mücadelemiz ile yeni nesilde özelleştirmenin ne olduğunu öğrendi” diyor. Direniş boyunca polisin gazını, copunu, TOMA’sını gördüklerini, çadırlar kurup mitingler yaptıklarını aktaran Yıldız, bütün yaşananların işçilerin direnişini ve bilincini artırdığını belirtiyor.

2014’TE HÜKÜMETE GERİ ADIM ATTIRACAĞIZ

Bir diğer Yatağan işçisi olan Veysel Polat, enerji özelleştirmeleri başladığından beri en duyarlı kesimin yatağan işçileri olduğunu belirtiyor. Diğer yerlerde devam eden özelleştirmelerin yanı sıra Yatağan ve Kemerköy’ün özelleştirilmesi için teklif tarihlerinin belirlenmesinin işçilerin harekete geçmesinde etkili olduğunu söyleyen Polat, direnişi hem yerel hem de ulusal anlamda ördüklerini ifade ediyor.

2014 yılında Hükümete geri adım attıracaklarını belirten Polat, “İşçiler olarak ne alırsak, kazanırsak kendi mücadelemiz ile kazanacağız ve özelleştirme kararının iptali bizim için önemli bir kazanım olacak” şeklinde konuştu.

Erdoğan Çakar ise bugüne kadar işçilerin hep ekonomik taleplere ağırlık verdiğini fakat artık kendilerinin özelleştirme karşıtı eylemler ile birlikte sınıf bilincini de geliştirdiklerini belirtiyor.

GELECEĞİ KORUYORUZ

Türkiye Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, 2013 yılının kendileri için hem mücadele içinde hem de zor geçtiğini belirtirken kendilerinin özelleştirme kararları alınmadan sokaklarda olduklarını ve özelleştirmeyi her derda deva olarak sunanlara karşı özelleştirmelerin gerçek yüzünü halka anlatmaya çalıştıklarını aktardı. “Gün oldu kadınlarımız eylem yaptı, gün oldu AKP binalarına, gün oldu Ankara’ya yürüdük. Miting düzenledik, açlık grevi yaptık” diyen Girgin, yatağan termik santralinin her türlü cefasını çeken yerel halkında özelleştirmeye izin vermeyeceğini söylüyor. İşçilerin özelleştirmenin kölelik, 4-c düzeni, sendikasızlaştırma ve işsizlik olduğunun farkında olduğunu vurgulayan Girgin, halkın malı olan değerleri hem halkın hem de çocuklarının geleceği için korumaya devam edeceklerini belirtti.
AKP’ye de seslenen Girgin “Yolsuzluk operasyonları ile ortaya çıkanlardan sonra istiklal savaşı verdiklerini söyleyenlere, istiklal savaşının ülkenin değerlerini satarak verilemeyeceğini söylüyoruz. Asıl istiklal savaşı burada” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

2014’e zaferle girdiler

SONRAKİ HABER

Eser ve Topaloğu'nun tutuklanmasına tepki: Türkiye, gazeteci hapishanesine dönüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa