31 Aralık 2013 06:00

Futbol turnuvasıyla birliktelik büyüyecek

Nakış işçilerinin düzenlemiş olduğu futbol turnuvası sona erdi. İstanbul’un çeşitli illerinden Nakış, örme, tekstil işçilerinin katıldığı turnuvada birinciliği Murat Nakış işçileri kazanırken, ikinciliği Doğugücü Nakış, üçüncülüğü de Düzalan Nakış işçileri kazandı.

Futbol turnuvasıyla birliktelik büyüyecek
Paylaş

Vedat YALVAÇ
Hilal YAĞIZ
İstanbul


Nakış işçilerinin düzenlemiş olduğu futbol turnuvası sona erdi. İstanbul’un çeşitli illerinden Nakış, örme, tekstil işçilerinin katıldığı turnuvada birinciliği Murat Nakış işçileri kazanırken, ikinciliği Doğugücü Nakış, üçüncülüğü de Düzalan Nakış işçileri kazandı. Birlik ve beraberlik vurgusunun öne çıktığı turnuvada en iyi kaleci Rıfat Yiğit seçildi. Birinci takıma kupa verilirken, 2. ve 3. takımlara madalyalar takıldı.

Turnuvayı düzenleyen Nakış İşçileri Derneği Başkanı Veysi Ekinci, turnuva birlik ve beraberlik içerisinde olmamıza vesile oldu. Daha önce Haziran ayında yapmış oldukları eylemle birçok talebini gerçekleştiren işçiler şimdi daha büyük kazanımlar elde etmek için uğraşıyorlar. Kazanımlarını büyütmek, patronlara karşı güçlerini göstermek için böyle bir turnuva yaptıklarını söyleyen Ekinci, siyasal alanda da işçilerin söz söylemesi için uğraştıklarına değiniyor.  Siyasal alanda birçok haksızlığın gerçekleştiğini söyleyen Ekinci, “Tüm bunlara karşı hazırlıklı olmak için birlik olmamız, birbirimiz tanımamız gerekiyor. Turnuva da bize bu olanağı sağlıyor” dedi.

Nakış işçileri yoğun talep olduğu için, kısa bir süre sonra daha geniş katılımlı bir turnuva gerçekleştirmeyi düşünüyor. Turnuvada hakemlik yapan Mesut Us, turnuvanın diğer sektörlerde çalışan işçiler  için iyi bir örnek teşkil ettiğini söylüyor. Böylece İstanbul’un farklı semtlerinde çalışan işçilerin birbirilerini tanımalarına vesile olduğunu söyleyen Us, turnuvayla bu birlikteliğin büyüyeceğine inanıyor.

“Yapılan eylem sonucunda hem cumartesi günü çalışmama hakkı kazandık hem de böyle bir turnuva yapma fırsatı bulduk” diyen Ramazan Çetinkaya, şimdi bu kazanımlara sahip çıkılması gerektiğini vurguluyor. “Her zaman birlik olmamız şart” diyen Çetinkaya, bu kazanımları büyütmek için “Göreve devam” diyor.
Uzun çalışma süreleri ve esnek çalışma nedeniyle nakış işçilerinin hayatları evle iş arasında geçiyor. Birlikte olmanın mutluluk verici olduğunu söyleyen işçiler, turnuvanın iş dışında sosyal bir aktivite yapmalarına vesile olduğunu söylüyor.

“İş dışında böyle aktivitelerin olması hayatımızı güzelleştiriyor” diyen Kadir Tuncel, bu turnuvada her şeyden önce dostluğu ve kardeşliği öğrendiğine dikkat çekiyor. En iyi kaleci seçilen Rıfat Yiğit de, takımının finale çıkamamasından dolayı üzüntü duyduğunu ancak diğer taraftan burada olmanın mutluluk verici olduğunu söylüyor.

ÖNCEKİ HABER

‘Oradan 2 milyon gönder’ isteği Meclis gündeminde

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa