31 Aralık 2013 06:00

‘Oradan 2 milyon gönder’ isteği Meclis gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Hükümete yakın bir gazete yöneticisinin telefonla Halk Bankası Genel Müdüründen ‘Maaşları ödeyemiyorum” diyerek, 2 milyon TL istemesini Meclis gündemine taşıdı.

‘Oradan 2 milyon gönder’ isteği Meclis gündeminde

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Hükümete yakın bir gazete yöneticisinin telefonla Halk Bankası Genel Müdüründen  ‘Maaşları ödeyemiyorum” diyerek, 2 milyon TL istemesini Meclis gündemine taşıdı.
Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Hükümete yakın bir gazete yöneticisinin ‘Maaşları ödeyemiyorum. Oradan 2 milyon lira gönder’ diyerek, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’dan para göndermesini istediği iddiası doğru mudur? Aslan’dan 2 milyon yollamasını isteyen gazete yöneticisi kimdir?” diye sordu. Mecliste soru önergesi veren Tanrıkulu, konuya ilşkin basına yansıyan iddiaların doğru olup olmadığının Başbakan Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi. Tanrıkulu, “Basına yansıyan iddialara göre; soruşturma sürecinde yapılan teknik takipte, Hükümete yakın olarak bilinen bazı medya kuruluşlarının yöneticilerinin, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’dan ‘nakit desteği’ istedikleri tespit edilmiştir. Hatta bir yandaş gazetenin tepe yöneticisinin, ‘Maaşları ödeyemiyorum. Oradan 2 milyon lira gönder’ şeklinde talepte bulunmasının, savcıları bile hayrete düşürdüğü iddiası yine basında yer almıştır.” dedi. önergesinde Süleyman Aslan’ın, ‘Burası halka açık şirket. Açıklayamayacağım, kaynak transferleri yapamam’ dediğini belirten Tanrıkulu, bunun üzerine medya yöneticisinin, ‘Bir şey olmaz. Ben reklam faturası keser gönderirim sana’ cevabını verdiğinin de yer aldığını hatırlattı.

‘GAZETE YÖNETİCİSİ PARA İSTEDİ Mİ?’

Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan’dan, şu soruların cevaplamasını istedi: “Hükümete yakın bir gazete yöneticisinin, ‘Maaşları ödeyemiyorum. Oradan 2 milyon lira gönder’ diyerek Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’dan para göndermesini istediği iddiası doğru mudur? İddia doğruysa, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’dan 2 milyon yollamasını isteyen gazete yöneticisi kimdir? Gazete yöneticisinin isteği, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan tarafından yerine getirilerek 2 milyon TL veya dolar veya avro tutarındaki para gazete yöneticisine gönderilmiş midir? Para gönderildiyse eğer, hangi tarihte, kime ve nasıl ödenmiştir? 1 Ocak 2004-30 Aralık 2013 tarihleri arasındaki dönemde Halkbank, verdiği reklam ve ilanlar için hangi gazeteler ile dergilere toplam ne kadar ödeme yapmıştır? (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Mahluk kelimesi ceza nedeni oldu

SONRAKİ HABER

Vladimir İlyiç Ulyanov Lenin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa