21 gündür açlık grevi sürüyor

21 gündür açlık grevi sürüyor

Tekirdağ ve Edirne F Tipi cezaevlerinden Silivri 3 ve 6 No’lu cezaevlerine sürgün edilen tutukluların şizofren koğuşuna alınmaları ve yaşadıkları diğer hak ihlallerine karşı başlattıkları üçer günlük dönüşümlü açlık grevi 21 gündür sürüyor.

Tekirdağ ve Edirne F Tipi cezaevlerinden Silivri 3 ve 6 No’lu cezaevlerine sürgün edilen tutukluların şizofren koğuşuna alınmaları ve yaşadıkları diğer hak ihlallerine karşı başlattıkları üçer günlük dönüşümlü açlık grevi 21 gündür sürüyor. Müvekkillerinin talepleriyle ilgili cezaevi müdürü ile görüşen Avukat Ayşe Acinikli’ye, “Biz böyle takdir ettik” cevabı verildi.

Cezaevine gidip tutuklular ile görüşen Avukat Ayşe Acinikli, “Müvekkillerim ile yaptığım görüşmelerde kaldıkları hücrelerin kapısında ‘Bu kısım şizofren hastalar ve psikolojik rahatsızlık geçirenler içindir’ yazıldığını belirttiler” dedi.

Müvekkillerinin tek kişilik hücrelerden çıkarılma talepleri olduğunu ve defalarca kez Silivri Savcılığına ve Adalet Bakanlığına dilekçe yazdıklarını; ama şu ana kadar herhangi bir yerden kendilerine dönüş olmadığına dikkat çeken Acinikli, “Tutsaklar tek kişilik hücrelerden çıkarılmayınca bu durumu protesto etmek için kapı vurma eylemi gerçekleştirip slogan atmışlar. Gardiyanlar bu durum karşısında gelip tutsaklara ‘Siz bizi neden rahatsız ediyorsunuz gidin kendinizi yakın. Zaten siz terörist değil misiniz? Burası bile size çok fazla’ şeklinde tacizlerde bulunmuşlar” dedi.

‘BİZ BÖYLE TAKDİR ETTİK’

Silivri 3 No’lu Cezaevi Müdürü ile bir görüşme yaptığını ifade eden Acinikli, “Kendisiyle yapmış olduğum görüşmelerde hücrelerde sadece ağırlaştırılmış müebbet hükümlülerinin kalabileceğini, bu insanların tutuklu olduğunu söyledim. Ayrıca geldikleri F tipi cezaevlerinin dahi şartlarının buradan daha iyi olduğunu ve neden tek kişilik hücrelerde tutulduğunu sordum. Cezaevi Müdürü bana ‘Bu şekilde takdir ettik’ dedi. Bu kabul edilebilir bir şey değildir” diye konuştu.

www.evrensel.net