30 Aralık 2013 14:54

Zazaki'nin yaşaması için UNESCO’ya başvuruldu

Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi, kaybolma tehlikesi yaşayan Kırmancki (Zazaki)’nin korunması için UNESCO’ya başvuruda bulundu. Dersim Kültürel Doğal ve Mirası Koruma Girişimi adına Avukat Barış Yıldırım yaptıkları başvuruyla ilgili açıklama yaptı.

Zazaki\'nin yaşaması için UNESCO’ya başvuruldu
Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi, kaybolma tehlikesi yaşayan Kırmancki (Zazaki)’nin korunması için UNESCO’ya başvuruda bulundu.

Dersim Kültürel Doğal ve Mirası Koruma Girişimi adına Avukat Barış Yıldırım yaptıkları başvuruyla ilgili açıklama yaptı.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) hazırladığı Tehlike Altındaki Diller Atlası’na göre Kırmancki’nin kaybolma tehlikesi yaşadığını hatırlattı.
Kırmancki’nin günlük olarak az konuşulan bir dil halinde olduğunu belirten Yıldırım, kamusal alanda resmi iş ve işlemlerde kullanılmaması, eğitim dili olarak kullanılmaması,  ticari yaşantıda kullanılmaması da dilin güvensizliği açısından büyük bir risk olduğunu kaydetti.

UNESCO’YA BAŞVURU

Girişim UNESCO Türkiye Millî Komisyonuna dilekçe ile başvuruda bulundu. Dilekçede , Kırmancki’nin daha çok Dersim’de yoğun olarak konuşulduğu, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Muş, Sivas illerinin bir bölümünde de kısmen konuşulduğu hatırlatıldı. Kırmancki’nin  Kırmançça, Kirmanckî, Kırmanci (Dersimce), So-Bê, Zonê Ma, Kuzey Zazacası olarak da ifade edildiği bilgisine de yer verdi. Kırmancki’nin bilim, eğitim, medya, ticaret vs. gibi alanlar ile resmi iş ve işlemlerde kullanılamamasının, dilin geleceği açısından son derece büyük bir tehlike olduğuna da dikkat çekildi.  

UNESCO’nun ‘Tehlike Altındaki Diller Atlası tarafından Kırmancki (Zazaki) tehlike altında olan ve güvensiz diller kategorisinde gösterildiği hatırlatılan dilekçede, UNESCO 2003’de Türkiye’nin de 2006’da kabul ettiği Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi hükümlerini kabul ettiği de hatırlatıldı.

Kırmancki’nin Sözleşme’nin 2. maddesi hükmüne göre Somut Olmayan Kültürel Miras anlamına geldiği belirtilen dilekçede UNESCO’nun, bir dilin ne derecede tehlike altında olduğunu sınıflandırmak için kullandığı dokuz ölçüt Kırmancki’ye uyarlandığında Kırmancki’nin geleceği açısından ortaya çıkabilecek tehlikelerin daha da anlaşılır olacağı belirtildi.
Birleşmiş Milletler Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi hükümleri uyarınca Somut Olmayan Kültürel Miras niteliğindeki Kırmancki’nin korunup yaşatılabilmesi için gerekli çalışmaların yapılması hukuksal ve vicdani zorunluluk olduğu belirtilerek, hukuksal gerekçelerde hatırlatılarak, Kırmancki’nin korunup yaşatılabilmesi amacına yönelik olarak Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi’nde belirlenen koruma tedbirlerinin alınması için gerekli işlem ve eylemlerin acilen icrasına karar verilmesi istendi.
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Buldan: KCK yetkilileriyle 8-9 saatlik bir görüşme yaptık

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa