\

'Savcı iş takip ediyor iş'

Başbakan Tayyip Erdoğan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda AKP’lilere "Benim Fatih Belediye Başkanıma iftira atıyorlar. Çünkü Fatih Belediye Başkanı’na iftira atmalarının nedeni ne biliyor musunuz? Çok anlamlı, oradaki bir savcı iş takip ediyor, iş" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yolsuzluk konusunda babasının oğlu veya evladı olsa tanımayacağını söyleyerek, “Benim Fatih Belediye Başkanıma iftira atıyorlar. Çünkü Fatih Belediye Başkanı’na iftira atmalarının nedeni ne biliyor musunuz? Çok anlamlı, oradaki bir savcı iş takip ediyor, iş. Belediyeye geliyor, belediye başkanımız o savcının talebini yerine getirmedi diye kalkıyor ardından bu adımı atıyor” dedi.
Başbakan Erdoğan, Manisa ziyaretlerinin ardından Adnan Menderes Havalimanı’nda kendisini uğurlamaya gelen vatandaşlara seslendi. Erdoğan, cuma günü Sakarya’da, dün Manisa merkezde ve Turgutlu’da bugün ise Akhisar, Demirci ile Salihli’de çok coşkulu bir kalabalığın kendisini karşıladığını söyledi. İzmir’in çok farklı bir şekilde 30 Mart’a sinyal verdiğini söyleyen Erdoğan, savcı Muammer Akkaş’ı eleştirdi.

‘YOLSUZLUKTA EVLADIM OLSA ASLA TANIMAM’


Kendilerinin yola çıkarken 3’y ile mücadele etmek için yola çıktıklarını anlatan Erdoğan, “Biz birilerinin atamalarıyla iktidar olmadık bu ülkede. Bu CHP darbelerin atamalarıyla bu ülkede iktidar olmuş bir partidir. Bu CHP hiçbir zaman sandıkla iktidar olamamıştır. Şimdi diyorum ki; İzmir’de de 30 Mart’ta kendilerine gerekli olan dersi İzmirli kardeşlerimle verecektir. İzmir’de şuana kadar nelerin yapıldığı ortada. İşte mevcut yerel yönetimin neler yapabildiği ortada” dedi.

CHP’nin Büyükşehir Yasasına karşı çıktığını ve Anayasa Mahkemesine götürdüklerini anlatan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin CHP’yi reddettiğini belirtti.
İzmir’de 30 Mart’ta değişim ve dönüşüm başlatacaklarını söyleyen Erdoğan, “Yolsuzluk değil mi. şimdi diyorum ki; biz bu konuda babamızın oğlu olsa tanımayız. Ben evladım olsa bu konuda asla tanımam. Bakın çok açık net söylüyorum; şu CHP’nin genel müdürü kalkıyor diyor ki, masum insanlara müfteri sıfatıyla iftira atıyor. Çünkü bunların karakterinde bu var. ‘İftira at tutmazsa izi kalır.’ Örneğin benim Fatih Belediye Başkanıma iftira atıyorlar. Çünkü Fatih Belediye Başkanı’na iftira atmalarının nedeni ne biliyor musunuz? Çok anlamlı, oradaki bir savcı iş takip ediyor, iş. Belediyeye geliyor, belediye başkanımız o savcının talebini yerine getirmedi diye kalkıyor ardından bu adımı atıyor” ifadelerini kullandı.

‘EĞER VARSA KARŞISINDA BİZ DİKİLİRİZ’


Aynı şekilde onun yerine bir şey daha iliştirdiklerini aktaran Erdoğan, “Gençliğe Hizmet Vakfı diye bir vakıf. Burada benim çocuklarım da var, zaten mütevellisi de 15-16 kişi. Böyle bir vakfa Fatih Belediyesi bir yer yapıyor ve kiralıyor. ‘Bunu oraya niye verdin’ diye… Peki şimdi soruyorum. Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı’na bunca zamandır belediyeler böyle yerler verdi. O zaman aklınız neredeydi? İstek Vakfı’na verilmiş yerler var. Orada aklınız neredeydi? Koç’un içinde olduğu Türkiye Eğitim Vakfı var, orada aklınız neredeydi? Yasalarda bunlara mani bir hal yok. Bunlar verilebilir. Yasaldır. Çünkü belediyelerin sosyal yanı da vardır. Ne yapıyor bunlar? Çocukları, gençleri geliştiriyorlar. Kişilere bir çıkar var mı burada? Mesele o, eğer varsa karşısında biz dikiliriz. Bütün mesele iftirayı at tutmazsa izi kalır. Fakat bunların hepsi 30 Mart’ta cevabını alacak” diye konuştu.

‘BU TEZGAHLARIN İÇİNDE CHP VAR’

Hükümetleri döneminde icraatları anlatan Erdoğan, “Yolsuzlukların olduğu bir iktidar bunu yapabilir mi?” diye sordu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na eleştirilerini sürdüren Erdoğan, “İşte bu CHP zihniyetine 30 Mart’ta yeni bir ders vermemiz gerekiyor. Bu genel müdür varya, CHP’ye genel başkan olamazdı. Bu kendi genel başkanını bir kasetle devirerek, bu kaset genel başkanı oldu. Şimdi aynen bu tezgahların içersinde yine var. Bu tezgahların içinde yine var. Oralara sığınıyor, birilerinin hazırlamış oldukları bu gözetlemeler varya o gözetlemeleri beraber paylaşıyorlar, dinlemeleri beraber paylaşıyorlar. Yaptıkları iş bu ama netice alamayacaklar. Sandıkta hesabını verecekler.

‘CHP KİRLİLİKTİR’

İzmir’de yapılan İZBAN’ı belediyenin bitiremeyeceğini anlatan Erdoğan, kendilerinin devreye girmesi ile bu hizmetin kullanıma açıldığını kaydetti.
İzmir’de susuzluk olduğunu fakat bu sorunu kendilerinin hallettiğini belirten Erdoğan, kendisinin de İstanbul Belediye Başkanlığı’nı CHP’den aldığını o dönemde İstanbul’da susuz olduğunu, çöp dağlarının bulunduğunu söyledi.
Erdoğan, “CHP susuzluktur. CHP kirliliktir. CHP kesinlikle söylüyorum hava kirliği değil aynı zamanda çöp dağlarıdır. İstanbul ondan kurtulduğu için ondan sonra hep bizimle devam etti” dedi. (İZMİR)
 

www.evrensel.net