28 Aralık 2013 11:44

BDP'li tutuklu vekiller AYM'ye başvuracak

'KCK' operasyonları kapsamında tutuklu bulunan 4 BDP'li milletvekili ile Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş için müdafi avukatları Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurmaya hazırlanıyor.

BDP\'li tutuklu vekiller AYM\'ye başvuracak
Paylaş

"KCK" operasyonları kapsamında tutuklu bulunan BDP'li Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Şırnak Milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş için müdafi avukatları Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurmaya hazırlanıyor. Bir haftadır hazırlıklarını yapan avukatlar müvekkilleri ile yaptıkları görüşmelerin ardından işlemleri hızlandırmaya başladı. Avukatların hafta içerisinde AYM'ye başvurması bekleniyor.

AYM'nin Ergenekon davasında hükümlü Mustafa Balbay hakkında verdiği tahliye kararının ardından tutuklu 5 milletvekilinin avukatları yerel mahkemelere tahliye talebinde bulunmuşlardı. Milletvekillerinin dosyalarına bakan Diyarbakır 5 ve 6. Ağır Ceza Mahkemeleri avukatların tahliye talebini reddetmiş, bunun üzerine bu ret kararlarına karşı bir üst mahkemeye itirazda bulunan avukatlar buradan da ret cavabı almıştı.

Avukatlar daha önce tutuklu 5 milletvekili ve milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmuştu. Yapılan başvuruya ilişkin bugüne kadar her hangi bir gelişme yaşanmış değil. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Bölge\'de Roboskî sessizliği

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanı Gül'e "daha kaç suçlu aramızda?" sorusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa