28 Aralık 2013 06:00

Yazarlara maddi destek

Son günlerde tiyatro ve sinemaya yapılacak desteklerin yönetmeliklerinde yapılan değişiklerle gündemde olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Resmi Gazete’de yeni bir destek bütçesi ve buna bağlı olarak yeni bir yönetmeliğin yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Yazarlara maddi destek
Paylaş

Son günlerde tiyatro ve sinemaya yapılacak desteklerin yönetmeliklerinde yapılan değişiklerle gündemde olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Resmi Gazete’de yeni bir destek bütçesi ve buna bağlı olarak yeni bir yönetmeliğin yürürlüğe gireceğini duyurdu. Edebi  eserlere mali destek sağlayacağını duyuran bakanlık, Resmi Gazete’de yayımladığı yürürlüğe giren karara göre; Hükümet, yazarlar ve edebi eserlerin desteklenmesi için bütçeden kaynak ayıracak. Yazarlara, hem yazım hem de yazılan eserin yayımlanması süreçlerinde 26 bin liraya kadar parasal destek verilecek.

Bakanlıkça verilen destek yıl içerisindeki memur maaşlarına yapılan zamma göre artacak.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yazarların Türkçe olarak yazacağı eserlere, hem yazım hem yayımlama süreçleri için ayrı ayrı destek verilecek.
Özgün edebiyat eserleri için yazarlar, iki kez yazım desteği alabilecek. Yazım desteği, 20 bin 960 lira, yayımlama sürecindeki destek ise 4 bin 936 lira olacak.
Destek sağlanacak eserlere Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı başkanlığındaki 7 kişilik kurul karar verecek. Yazarlar, her yıl 1 Eylül-15 Ekim arasında destek başvurusunda bulunacak.
(KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kumbara’mız değerli sanatçılarla birikti

SONRAKİ HABER

Dörtlü Zirve’de Erdoğan’a Suriye sorusu: Ne zaman çıkacaksınız?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa