28 Aralık 2013 06:00

‘Cemaatler koalisyonu’ yönetiyor

Dicle Üniversitesinde (DÜ) “Cemaat örgütlenmesi” dışında kalan onlarca öğretim görevlisinin, mobbing ve soruşturma kıskacına alındığı ileri sürüldü. DÜ Araştırma Görevlisi Mehmet Zeki’nin iddiası önemli: “Yeni yönetim dönemi cemaatler koalisyonu oldu” dedi.

‘Cemaatler koalisyonu’ yönetiyor
Paylaş

Dicle Üniversitesinde (DÜ) “Cemaat örgütlenmesi” dışında kalan onlarca öğretim görevlisinin, mobbing ve soruşturma kıskacına alındığı ileri sürüldü. DÜ Araştırma Görevlisi Mehmet Zeki’nin iddiası önemli: “Yeni yönetim dönemi cemaatler koalisyonu oldu” dedi.

DÜ Rektörlüğü tarafından öğrencilere açılan soruşturmaların ardından eğitim görevlileri de birçok soruşturma ile karşı karşıya kalıyor. Diyarbakır Tarım Yüksek Meslek Okulu Bölüm Sekreteri ve Eğitim Sen Temsilcisi Eren Aktaş hakkında 6 soruşturma açılırken, Bitki Koruma Bölümü Bitki Virüs Hastalıkları Uzmanı Araştırma Görevlisi Mehmet Zeki de, disiplin cezası aldı ve hakkında soruşturma açıldı. Üniversite yönetiminin tehdide varan söylemlerde bulunulduğunu söyleyen Mehmet Zeki, “Bu yetmediği gibi soruşturma zinciri başlatıyor. Soruşturmaya tabi kalan kişiye, yönetime ittihat etmediği sürece kınama, maaştan kesme, kademe durdurma cezaları ile birlikte, en son aşamada uzaklaştırma cezası veriliyor” dedi.

‘ÖTEKİ’YE SORUŞTURMA


Soruşturmalar kapsamında İlahiyat Fakültesi Eğitim Görevlisi Ahmet İnan’ın görevden uzaklaştırılmasını örnek veren Zeki, İşletme Fakültesinde de 2 araştırma görevlisinin işine son verildiğini hatırlattı. Zeki, “Bunların dışında bilmediğimiz emekliye ayrılan ya da başka kurumlara geçmek zorunda kalan yüzlerce personel mevcuttur. Eğitim Sen’in bir yayınına göre, 200 yıldan bu yana üniversitelerde soruşturmaya tabi kalanların sayısı 6 bin olarak açıklanmıştı. D.Ü’de yüzlerce olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bir öğretim üyesine 6-8 soruşturma da açılabiliyor. Açılan soruşturmaların gerekçeleri çok komik. ‘El kol hareketi yaptınız, odanızda değilsiniz’ gibi gerekçeler ile hukuki olmayan keyfi soruşturmalar ile sürekli yıldırılmaya çalışılıyoruz. Benim hakkımda şu anda açılan 2 soruşturma var” diye konuştu.

‘CEMAATLER KOALİSYONU’

Devlet memurlarını tehdit ettiği gerekçesiyle kendisine disiplin cezası verilerek, soruşturma açıldığını dile getiren Araştırma Görevlisi Mehmet Zeki şunları ifade etti: “Üniversite yönetiminin amacı istifa etmemizi ve yerimize kendi cemaatlerinden birilerini yelleştirmektir. Bu yetmiyormuş gibi, hiç ihtiyaç olmayan fakültelere kendi yandaşlarını yerleştirebiliyorlar. 6 yıldır bu şekilde mobing tarzında soruşturmalar sürüyor. Bu soruşturmalar hocaları çalışma barışından, üretimden koparan bir düzeye vardı. Yeni yönetim dönemi cemaatler koalisyonu oldu. İddialara ilişkin DİHA’nın görüştüğü DÜ Basın İletişim Merkezi (BİM), soruşturmalara ilişkin iddialara bilgi veremeyeceklerini belirterek, üniversite herhangi bir ayrımcılık uygulamasının söz konusu olmadığını ileri sürdü.

ÖZGÜR ÜNİVERSİTE İSTEMEK SUÇ DEĞİL

2008 yılından bu yana her sene kendisine birkaç soruşturma açıldığını dile getiren Dicle Üniversitesi Diyarbakır Tarım Yüksek Meslek Okulu Bölüm Sekreteri ve Eğitim Sen Temsilcisi Eren Aktaş da şunları aktardı: “Greve, yürüyüşe katılmak, kamusal haklarımızı savunduğumuz için soruşturmalar açılıyor. Hiçbir arkadaşımızın bu yaşananlara karış korkmasını istemiyoruz. Bilimsel, özgürlükçü, katılımcı bir üniversite istemek suç değildir. ‘Cemaat dışarı bilim içeri’ dediğimiz için uyarılan arkadaşlarımız olduğunu da biliyoruz. Cemaatlerin tarikatların üniversitelerde çıkmasını ve üniversitelerde asıl ana unsur olan bilimin yer almasını istiyoruz.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şirket üniversitelere karşı dayanışmaya...

SONRAKİ HABER

Otizmli çocuğa işkence uygulayan kişi yaralamadan yargılanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa