Elif Çermik için yaşam nöbeti

Elif Çermik için yaşam nöbeti

KADIKÖY’de 22 Aralık’ta gerçekleşen İstanbul Kent Mitingi’nde polisin attığı gaz bombasından etkilenerek hastaneye kaldırılan Elif Çermik yaşam savaşı veriyor.

 22 Aralık Kent Mitingi Sekretaryası'ndan Deniz Özgür, polis müdahalesi sonucu hastaneye kaldırılan Elif Çermik'in sağlık durumunun son derece kritik olduğu ve bilincinin hala kapalı olduğunu söyledi.

22 Aralık Kent Mitingi Sekretaryası, Pazar günü düzenlenen İstanbul Kent Mitingi'ne yapılan polis müdahalesi ve polis müdahalesi sonucu hastaneye kaldırılan Elif Çermik'in son durumuna ilişkin Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Konferans Salonu'nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, miting sekreteryasından Deniz Özgür, Çiğdem Çidamlı ve Osman Erdem katılırken, solana "Elif Çermik için yaşam nöbetindeyiz" ve "Biber gazı yasaklansın" pankartları asıldı. Toplantıda ilk olarak konuşan miting sektretaryası üyesi Çiğdem Çidamlı, 200'e yakın kurumun desteği ve çağrısıyla Pazar günü düzenlenen mitingin, İstanbul halkının insancıl ve sosyal talepleri doğrultusunda düzenlendiği belirterek, "Biz mitingi sadece bir araya gelmek için değil, birleşmek ve örgütlenmek amacıyla düzenledik. Bundan sonra da bütün İstanbul halkıyla bu amacımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

ÇERMİK'İN BİLİNCİ HALA KAPALI

Basın açıklamasını okuyan Deniz Özgür ise, mitingde yaşanabilir bir kent talebiyle bir araya gelerek talana, yağmaya ve çıkarcı kentsel dönüşüm projelerine karşı İstanbul'u savunacaklarını ilan ettiklerini belirterek, "Ancak siyasi iktidarın, emri altındaki kolluk kuvvetleriyle bir kez daha insanlarımızın üzerine tazyikli su, gaz bombası ve plastik mermiyle saldırdığına şahit olduk" dedi. Kent Mitingi'ne Sarıyer'in Dağevleri Gecekondu Mahallesi'nden katılan 64 yaşındaki Elif Çermik'in miting alanından ayrılmaya çalışırken polisin kullandığı yoğun biber gazına maruz kalarak kalbinin durduğunu ve yoğun polis müdahalesinden ötürü gecikmeli bir biçimde hastaneye kaldırıldığını ifade eden Özgür, "Elif Çermik'in duran kalbi kaldırıldığı Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde yeniden canlandırıldı ve ardından Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'ne sevk edildi. Burada ağır kalp yetmezliği tanısı konan ve beyninde ödem saptanan Çermik'in sağlık durumu şu an son derece kritiktir ve bilinci hala kapalıdır" diye belirtti.

İstanbul Kent Sekretaryası ve İstanbul Tabip Odası'nın en başından itibaren Elif Çermik ve ailesinin yanında olduklarını belirten Özgür, Çermik'in ailesi ve avukatları önümüzdeki hafta, müdahaleyi yapan kolluk kuvvetleri ve müdahale emrini verenler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. (İstanbul/DİHA)

www.evrensel.net