27 Aralık 2013 13:23

Günay ve Özdalga da istifa etti

AKP'nin kesin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk ettiği AKP Ankara Milletvekili Haluk Özdalga ve AKP İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay da, AKP'den istifa etti. Günay, "Bu disiplin kararına sabırla boyun eğmemiz beklenemezdi" dedi. Son istifalarla birlikte AKP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 320'ye düştü.

Günay ve Özdalga da istifa etti
Paylaş

AKP'nin kesin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk ettiği AKP Ankara Milletvekili Haluk Özdalga ve AKP İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay da, AKP'den istifa etti. Günay, "Bu disiplin kararına sabırla boyun eğmemiz beklenemezdi" dedi. Son istifalarla birlikte AKP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 320'ye düştü.

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından AKP'deki istifalar devam ediyor. Dün AKP tarafından kesin ihraç istemiyle AKP İzmir milletvekilleri Ertuğrul Günay, Erdal Kalkan ile Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, partiden kesin ihraç edilmeleri istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti. Bunun ardından AKP İzmir Milletvekili Kalkan istifa ederken, Ankara Milletvekili Özdalga ve İzmir Milletvekili Günay da, AKP'den istifa etti.

AKP İzmir Milletvekili Günay istifasını Meclis'te düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. AKP'de 7 yıldır çalıştığını belirten Günay, "Bugünlerde sıkıntılı bir dönem yaşıyoruz. Türkiye'ye hizmet eden bir siyasi hareket çok ciddi iddialarla karşı karşıya. Bunlara karşı bizim cesaretle karşılamamız, özgüvenle davranmamız gerekirken, siyasi etiği zorlayan, normal insan aklını zorlayan bir savunma psikolojisi sergileniyor. Bu hareket için, bir hükümet için zor bir dönem" dedi.

'İKTİDAR PARTİSİNDE İKİ KANAT GELİŞTİ'

Aklın ve ahlakın emrettiği doğrultuda, yöneticilere doğruyu söylemeye çalıştıklarını belirten Günay, şunları dile getirdi: "Ama dün akşam MYK ve Sayın Genel Başkan, bizim vermekte zorlandığımız bir kararı teşvik ettiler. Parti ciddi ithamlarla karşı karşıyayken, o ithamlara partinin maruz kalmasına sebep olan insanlara, 10 gün tahammül gösterip, aklı zorlayan destek verilirken, bütün söylemi akla davet eden arkadaşları dün akşam disiplin kuruluna sevk ettiler. Bizim zor verebileceğimiz bir kararı, arkadaşlar bu tavırlarıyla kolaylaştırmış oluyorlar. Bakanken de sonraki dönemde de, partinin tabanında çok sayıda Türkiye'nin mağdurlarının, mazlumların olduğu bilinciyle, partinin bu düzeni bozmasından kendisini uzak tutması konusunda uyarılarda bulundum. Ama ne yazık ki bunu dinletme imkanı kalmadı. Çünkü bir anlayış gelişti iktidar partisinde, iki kanat gelişti. Bir tabandaki masum geniş mazlum, mağdur edilmiş geniş bir kitle. Bir de partinin mağrur ve mütehakkim bir anlayış. O anlayışa bir şey anlatmanın şansı kalmadı. Onlar kibirin doğrultusunda bir başka yere doğru yelken açıp gidiyorlar. Kendilerine başarılar dilerim. Yolları ayırmak noktasına geldik."

'BUNA DAHA FAZLA KATLANMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİ'


"Buna daha fazla katlanmamız da mümkün değildi, bu mağrur ve mütehakkim tavra. Hayatta herkesin düsturu olan sözler vardır: 'Zulmü alkışlayamam zalimi asla sevemem', 'Ekmeksiz yaşarım hürriyetsiz asla'" diyen Günay, "Bir arkadaşım sabah istifa etti. Biz birlikte bu partiye katılmış birkaç arkadaştık. Biz birlikte girdik partiye ama birey olarak karar veriyoruz. Özgür insanlar, bu partiye de siyaseti özgür insanların yapılabileceğini göstermek istiyoruz. Katılırken önemli katkılar yapmıştık, ayrılırken de bugün, içerde itiraz ederken de katkı yaptığımı söylemeye çalışıyordum. Siyaseti özgür bireylerin yapabileceği konusunda örnek sergilemek istiyoruz" diye konuştu.

'BOYUN EĞMEMİZ BEKLENEMEZDİ'


AKP'nin geniş tabanına seslenmek istediğini belirten Günay, "Anadolu'daki hukuk devleti olsun, güzel bir devlet olsun, özgür yaşama şansı olsun diye bekleyen insanlara karşı büyük bir burukluk içindeyim. Bu disiplin kararına sabırla boyun eğmemiz beklenemezdi. Bu ayrılma kararını verdim. Şu anda bağımsız bir milletvekili olarak, hukukçuyum da şu anda. Bugünlerde bu sıfatın birikimine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum" dedi.

'TOPLUM BEDELİNİ ÇOK AĞIR BİÇİMDE ÖDETİR'

Adli Kolluk Yönetmeliği'ndeki değişikliğe de tepki gösteren Günay, şunları ifade etti: "Gerçekten son zamanlarda yönetmelik değişikliği, yolsuzluk rüşvet tartışması başladıktan sonra yönetmelikte yapılan değişiklik anayasa ihlalidir. Dün HSYK açıklama yaptı. Siz söylüyorsunuz bugün Danıştay yürütmeyi durdurdu diye. Çünkü hukukun temeli budur. Adli kolluk yürütmeyle işbirliği yapmaz. Yürütmeye haber verdiğiniz zaman kuvvetler ayrılığı ilkesini ciddi biçimde sarsmış olursunuz. Arkadaşlarımı son bir kez daha uyarıyorum; Onların kanunsuz emirlerine uyan kamu görevlilerini uyarıyorum. Kanunsuz emre uyulmaz. Herkes aklının bir tarafına yazsın. Bugünkü hukuk ihlalleri yarın mutlaka hukukun önüne çıkar. Toplum bunun bedelini çok ağır biçimde ödetir"


AKP MYK'sında disiplin kuruluna sevk edilen 3 vekilden biri olan Ankara Milletvekili Haluk Özdalga da, yaptığı basın açıklamasıyla partisinden istifa ettiğini açıkladı. Özdalga, "Yaşananları devlet ve rejim krizi olarak görüyorum. Cumhurbaşkanımızın bir müdahalesine gerek kalmadan, alınan kararlarda daha doğru bir istikamete gidilmesini temenni ediyorum" dedi.

'POLİS TEŞKİLATI DOĞRAMA MAKİNASINDAN GEÇMEKTEDİR'

Özdalga, "Polis teşkilatı maalesef doğrama makinasından geçmektedir. Yargıya müdahale edilmektedir. Yolsuzlukların üstü örtülmeye çalışıldığı açıkça görülmektedir. Eğer devlet dışından başka yerlerden talimat alarak hareket edenler varsa, onlara elbette müsamaha gösterilemez. Böyle bir şey öne sürülerek yolsuzluk iddialarının üstünü örtmek için yapılanlar da hiçbir şekilde savunulamaz. Gidilen yol yanlış. Bu yoldan Türkiye'nin bir an önce dönmesi gerekir" dedi.

'YARGIDA KRİZ YOK, MÜDAHALE VAR'

Adli Kolluk Yönetmeliği Danıştay tarafından iptal edilmesine değinen Özdalga, "Adli Kolluk Yönetmeliği Danıştay tarafından iptal edilmiş. Benim önerim şu olacaktı: Danıştay kararı beklenmeden bu yönetmelik yürürlükten kaldırılmalı yönündeydi. Bunun benzeri bir yönetmeliği yürürlüğe koyma yoluna gidilmemelidir. Yönetmelik, soruşturmanın gizliliğini fiilen ortan kaldırmıştı. Yargıya müdahaleden vazgeçilmelidir. Yargıda kriz yok. Yargıya müdahale var" diye konuştu.

'TEMENNİM CUMHURBAŞKANIMIZIN MÜDAHALESİNE GEREK KALMAZ'

Disiplin kuruluna sevk edilmeden önce Türkiye gündemine ilişkin ciddi endişeleri olduğunu belirten Özdalga, "Yaşananları devlet ve rejim krizi olarak görüyorum. Cumhurbaşkanımızın bir müdahalesine gerek kalmadan, alınan kararlarda daha doğru bir istikamete gidilmesini temenni ediyorum. Bu gidişin, demokratik rejim içinde sürmesi mümkün değil. Yaşayarak göreceğiz neler olacağını" dedi. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

\'Hırsızlığın komplosu mu olur?\'

SONRAKİ HABER

Sakarya’daki ırkçı saldırının failine müebbet hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa