27 Aralık 2013 10:31

Van ve Kars'ta ev baskınları

Van'ın Saray ve Özalp ilçelerinde düzenlenen ev baskınlarında aralarında BDP yöneticileri ve belediye meclis üyelerinin de bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı. Özel harekat timleri tarafından olağan üstü önlem alınarak yapılan baskınların nedeni öğrenilemezken, Kars'ta ise 6'sı öğrenci 7 kişi gözaltına alındı.

Van ve Kars\'ta ev baskınları
Paylaş

Van'ın Özalp ve Saray ilçelerine bağlı köylere sabah saatlerinde özel harekat timleri ve askerler tarafından baskınlar düzenlendi. Köylerin giriş çıkışlarını kapatan polis ve askerler, evlerde arama gerçekleştirdi. Saray'ın Yamanyurt köyünde yapılan ev baskınlarından Ahmet Çalışkan ve Zafer Çalışkan, Örenburç köyünde yapılan baskında ise Atakan Kaplan isimli yurttaş gözaltına alındı. Gözaltına alınanların Saray'a götürüldüğü öğrenildi.

Özalp ilçesinde de birçok köye özel harekat ve askerler tarafından baskın düzenlendi. Baskınlarda ilçeye bağlı Mollahasan köyünde Ayhan Kılıç, Altınboğa köyünde Turan Sarıgül, Çubuklu köyünde BDP yöneticisi Mahmut Bedir, Eğribelen köyünde Cengiz Yılmaz, Seydibey köyünde Halim Sağdıç ve Van'da ikamet eden Özalp Belediye Meclis üyesi Seyithan Şahin gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Özalp Jandarma Komutanlığı'nda tutuluyor. Operasyonun, "Örgüte yardım etmek" iddiasıyla gerçekleştirildiği öne sürüldü. Operasyonun duyulması üzerine yüzlerce yurttaş Özalp Adliye Sarayı önünde bekleyişe geçti.

KARS'TA 7 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Kars'ta sabah erken saatlerde Kafkas Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerin evlerine ve Kars Hasan Harakani KYK Yurdu'na yapılan baskınlarda en az 6 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Kars Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'ye götürüldü. Gözaltı gerekçesinin, 6 Aralık'ta Hakkari Yüksekova'da amca-yeğen Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir'in polis tarafından katledilmesinin Kars'ta protesto edildiği esnada polis ile kitle arasında çıkan arbededen kaynaklandığı iddia edildi. Öte yandan yine ev baskınında bir yurttaşta gözaltına alındı. Gözaltına alınanların, Ramazan Özer, Özgün Yemez, Ramazan Altın, Mesut Yurtsever, Abdurrahman Dağ, Osman Kaya isimli öğrenciler ile Remzi Erol adlı yurttaş olduğu öğrenildi.

Daha önce de aynı gerekçe ile yapılan baskınlarda gözaltına 35 öğrenciden 11'i tutuklanmıştı. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Kaldırımda yürüyen kadın öldürüldü

SONRAKİ HABER

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçlerinin "insanca yaşam" talebiyle toplanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa