27 Aralık 2013 06:00

AKP'nin kalesinde 'hükümet istifa' sesleri

Bakanlar ve çocuklarının adının karıştığı milyar dolarlık yolsuzluk ve rüşvet skandalı, AKP tabanında deprem etkisi yarattı. AKP’nin kalesi olarak bilinen Kayseri’de işçiler arasında “Hükümet istifa“ diyenler artıyor.

AKP\'nin kalesinde \'hükümet istifa\' sesleri
Paylaş

Mert KAYA
Sinem YILDIRIM
Kayseri


Bakanlar  ve çocuklarının adının karıştığı milyar dolarlık yolsuzluk ve rüşvet skandalı, AKP tabanında deprem etkisi yarattı. AKP’nin kalesi olarak bilinen Kayseri’de işçiler arasında “Hükümet istifa“ diyenler artıyor.

İstikbal’de çalışan bir işçi “Yolsuzluk yapanın Allah bin belasını versin“ diye giriyor söze ve ekliyor: “Biz işçiler ekmeğini düşünüyor, çoluğunu çocuğu düşünüyor.“ Daha büyük yolsuzlukların olduğuna işaret eden İstikbal işçisi, seçimlerde halkın gerekeni yapacağını düşünüyor.

Tekstil fabrikasında çalışan başka bir işçi “Yolsuzluğu asıl dini kullanarak yapmaları hiç hoş değil. Başbakan benim için değerliydi, değerini artık kaybetti. Hatta istifa etsin bile diyebilirim“ diyor. 

Yargının bağımsız olmadığını söyleyen Yargının bağımsız olmadığını söyleyen metal işçisi Selim Gülcemal, yaşananların ardından ne yapacaklarını şaşırdıklarını anlatıyor.  Ağızlarını her açtıklarında seçimlerden bahsedenlere seslenen Gülcemal “Bizler de gidip oyumuzu kullanacağız. Yolsuzluk yapanlar elbet cezasını bulacak. Halk bilmezse hak bilir.“

KÜÇÜK ÇOCUK BİLE BİLİYOR

Yolsuzluk operasyonunu “çıkar çatışması“ olarak nitelendiren fırın işçisi, “Başbakan kendi oğluna yat aldı. Bunu küçücük çocuk bile biliyor. Bu para emekçinin, işçinin parası. İşçinin maaşı 850 lira. İşçi bu parayı çocuğunun eğitimine mi harcasın,  kirasını mı versin, sigarasına mı versin.  Emekçilerin elleri yolsuzluk yapanların yakasında olacak.”
“Müslümanız diyorlar da, sahtekarlık diz boyu” diyen Bakkal Osman Eğribucak, artık şapkanın düştüğünü kelin göründüğünü söyleyerek “Artık onlara oy yok kardeşim!” diyor.

OLAN FAKİRE OLUYOR

“Birbirlerini yiyorlar. Olan yine fakire fukaraya oluyor” diyen ev hanımı Fadime Tekin, başbakanın 3 çocuk çağrısını hatırlatarak “Benim 3 çocuğum oldu da ne oldu. İkisi üniversite bitirdi ama iş bulamıyorlar” diye konuştu.

Erciyes Üniversitesi öğrencisi Şevket Cansız da kutulardaki paraların, öğrencilerin ödediği harçlarla vatandaşın ödediği vergilerden doluyor düşüncesinde.  Emlakçı Ahmet Alim ise operasyonun tamamen Hükümete karşı bir komplo olduğuna inanıyor. “Bunun arkasında büyük sermaye güçleri var, Hükümetimizi çekemeyen büyük güçler var“ diyen Alim, operasyonun seçime 3 ay kala olmasının tesüdüf olmadığını düşünüyor.

O PARAYA KAÇ OKUL YAPILIR

Başakpınar Mahalle Muhtarı Cevdet Karacasu: Garibanın hakkı yenilirken, müslümanlığa darbe vuruyorlar. Adam imamhatip yaptıracağım diyor, o paranın hepsine kaç okul yapılır. Benim mahallemde okul yok. Gelsin mahalleme yaptırsın o zaman. Halkbankasının parası çoksa iki ayakkabı kutusu da bana göndersin de okul yaptıralım. Hem halkı hem devleti sömürüyorlar. Garibanın hakkını yiyorlar. Asgari ücrete 20 lira zam verirken, kendileri kutularla götürüyorlar.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP\'li işçi: Cebimde 50 lira var, başkaları trilyonları götürüyor

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa