27 Aralık 2013 00:00

İşçilerden ayakkabı kutulu protesto

DİSK, Hükümet tarafından asgari ücrete 1 TL zam öngörülmesini Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplandığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde protesto etti.

İşçilerden ayakkabı kutulu protesto
Paylaş

DİSK, Hükümet tarafından asgari ücrete 1 TL zam öngörülmesini Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplandığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde protesto etti. Ellerinde ayakkabı kutuları ve simitlerle Bakanlık önüne gelen DİSK üyesi işçiler, “Hükümette hırsız var” sloganları attılar. TMMOB üyelerinin de destek verdiği eylemde konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye’de asgari ücretli olarak çalışan 5.5 milyon kişiye hükümet tarafından yüzde 3+3 zam teklif edildiğini, bunun da aylık 30 TL zam anlamına geldiğini söyledi. “Yani sayın Başbakan çalışanlara günlük 1 TL zammı layık görüyor” diyen Beko, yolsuzluk skandalında ortaya çıkan rakamların milyon dolarlarla ifade edildiğine dikkat çekti.
Beko, “Sadece bir simit parası verme kararı almış sayın Başbakan. Simidin yanında bir bardak çay, bir dilim peynir bile yok” diyerek önerilen zammı kabul etmediklerini bildirdi. Hem asgari ücretin insanca yaşanabilir bir seviyeye çıkartılması, hem de yolsuzlukların açığa çıkarılması için mücadele edeceklerini belirten Beko, herkesi yaşananlara tepki göstermeye çağırdı.  
Gezi direnişinde şikayetlere rağmen Başbakan tarafından ödüllendirilen polislerin yolsuzluk operasyonu sonrası görevden alındığına dikkat çeken Beko, bunun nedeninin operasyon yapılacaklar arasında Başbakan Erdoğan’ın oğlunun da adının geçmesi olduğunu belirtti. Beko, yaşananlara “yazıklar olsun” diyerek tepki gösterdi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

3 AKP\'li vekil disipline sevk edildi

SONRAKİ HABER

EMEP: TEMSA’da sürecin mağdur işçiler olmamalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa