26 Aralık 2013 16:52

Doğan Tarkan toprağa verildi

Geçirdiği kalp krizi sonucu dün yaşamını yitiren Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) eski Genel Başkanı Şevket Doğan Tarkan, bugün toprağa verildi.

Doğan Tarkan toprağa verildi
Paylaş

Geçirdiği kalp krizi sonucu dün İstanbul'da yaşamını yitiren Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) eski Genel Başkanı Şevket Doğan Tarkan, bugün toprağa verildi.

Tarkan'ın cenazesi, bugün Karacaahmet Mezarlığı'nda bulunan Şakirin Caminde kılınan namazın ardından Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığı'nda defnedildi.

Cenazeye Tarkan'ın akrabaları ve yakınlarının yanı sıra, HDP Eş Genel Başkanları Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de katıldı.


DOĞAN TARKAN KİMDİR?

1948 yılında İstanbul'da doğan Tarkan, THKP-C üyesiyken buradan ayrılan grupla Kurtuluş Hareketi içinde yer almış 12 Eylül Darbesi sonrası yurtdışına giderek Filistin Kurtuluş Örgütü dahilinde Şam ve Lübnan'da bulunmuştu

Daha sonra İngiltere'ye giden Tarkan, burada Tony Cliff'in liderliğindeki Sosyalist İşçi Partisi (SWP) üyesi oldu.

1984 yılından 1988 yılına kadar Sosyalist İşçi gazetesini yurtdışında çıkartan ve bu gazete çevresi ile birlikte DSİP'i kuran Tarkan, 1997 yılından 2013'e kadar partinin genel başkanlığı görevini yürüttü. Tarkan, partinin son genel konferansı sonrası Merkez Komite üyesi olarak faaliyetlerini sürdürdü.

Tarkan, marksist.org internet sitesinde, Sosyalist İşçi ve Altüst dergilerinde makaleler kaleme alıyordu. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Güney Sudan\'da barış çabaları

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa