Monte Kristo Kontu’ndan bu yana banka hortumu

Monte Kristo Kontu’ndan bu yana banka hortumu

Birbirlerini olağanüstü bir sevgiyle seven bir babayla kız. Ayrıca babaya aşık evli bir kadın. Babanın adı David Clarke, bir bankada yönetici.

Sennur Sezer

Birbirlerini olağanüstü bir sevgiyle seven bir babayla kız. Ayrıca babaya aşık evli bir kadın. Babanın adı  David Clarke, bir bankada yönetici. Bankanın sahibi terörist bir gruba destek vermekte, kendi bankasını da dolandırmaktadır. Bu arada bir uçak kazası da yaşanır. Banka Yöneticisi David Clarke, aşık olduğu kadının da iş birliğiyle iftiraya uğrar. Bankanın hortumlanması üstüne yıkılır. Hapse atılır. Kızı Amanda yetimhaneye gönderilir. Babasının suçlu olduğu inancıyla büyür. Babasıysa günlüklerinde masum olduğunu anlatır, ama kızına ulaşamaz. Amanda Clarke ancak on sekiz yaşında babasının günlüklerine ulaşır ve hapiste ölen masum babasının öcünü almaya karar verir.
Hemen tanıdınız değil mi? İntikam dizisinin Amerika’daki aslı Revenge. Alexander Dumas’ın Monte Kristo Kontu adlı kitabından esinlenerek yazılmış. Dizi Türkiye’de  ‘İntikam’ adını alıyor. İntikam’da banka yöneticisi Adil Çelik, bir bankanın hortumlanması suçlusu olarak hapse atılıyor. Halkın gözünde suçlanıyor. Bu düzen holdingin hissedarları arasındaki “girişim” benzeri bir ad taşıyan “derin” bir grubun işidir. Bu grubun banka / holding batırma sevdası hiç tükenmemekte sürekli kendine yeni kurbanlar aramaktadır. Seçtikleri yeni kurban eski holding başkanının oğludur. Bu delikanlıyı holdingin yöneticisi seçer, sonra ona batmasını hazırlayacak yönergeler verirler. Adil Çelik’in kızı Derin ise kimliğini değiştirmiş, babasının ölümünün suçlularıyla hesaplaşmaktadır.
Türkiye’ye uygulanan senaryolarda banka hortumlamaları neden seçiliyor dersiniz? Güncelliği yüzünden mi?

www.evrensel.net