25 Aralık 2013 12:29

Rojavalılar ucuz işgücü olarak kullanılıyor!

Hem çetelerin hem de Esad güçlerinin saldırısı nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalan Rojavalı yurttaşlar, ucuz işgücü olarak çalıştırıldıklarını belirtiyor. Van’da yaşam mücadelesi veren Rojavalılar, devletin kendilerine “yabancı” gözü ile baktığı için hiçbir hizmetten faydalanmadıklarını dile getirdi.

Rojavalılar ucuz işgücü olarak kullanılıyor!

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Hem çetelerin hem de Esad güçlerinin saldırısı nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalan Rojavalı yurttaşlar, ucuz işgücü olarak çalıştırıldıklarını belirtiyor. Van’da yaşam mücadelesi veren Rojavalılar, devletin kendilerine “yabancı” gözü ile baktığı için hiçbir hizmetten faydalanmadıklarını dile getirdi.

Rojava’da yaşanan savaşın ardından binlerce kişi, çete ve Esad güçlerinin saldırılarından korunmak için topraklarını terk etmek zorunda kaldı. Çok sayıda Rojavalı yurttaş da mülteci olarak bölge illerine geldi. Göç eden ailelerin her biri bir tarafa dağılırken, 100’e yakın Rojavalı yurttaş da Van Belediyesi tarafından konteynerlere yerleştirildi. Konteynerlere yerleştirilen Rojavalı yurttaşlar, yaptıkları işe karşılık aldıkları ücretlerin düşük olmasından şikayetçi. Mülteciler, ucuz iş gücü olarak çalıştırılmaları bir yana, üstüne üstlük gittikleri Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “yabancı” oldukları gerekçesiyle muayene edilmediklerini belirtiyor.

‘ANCAK KAÇTIK’


26 nüfuslu ailesiyle birlikte Van’a gelen ve ailenin en büyük ferdi olan 64 yaşındaki Hacî Xelîl Remo, Tirbesiyê şehrine bağlı Xirbîtilbîr köyünde yaşadıklarını, iç çekerek, köylerinden çıkışları için, “Ancak kaçtık” dedi. BAAS rejimi tarafından, 4 Mart’ta Hedat köyünün bombalanması sonucu 5’i çocuk 16 kişinin yaşamını yitirdiği katliamı anlatan Remo, “Bu köyde hem Arap hem Kürt vardı. Köy bize çok yakındı. Birçok arkadaşım vardı o köyde. Esad orayı bombaladıktan sonra köye bakmaya gittik. Yerler hep kandı. Birçok yaralı vardı. Ölüler vardı” dedi. Remo, bulundukları köye komşu olan Hedat köyünün bombalanmasının ardından paniklediklerini ve akşam geç saatlerde hiçbir şeylerini almadan Qamişlo şehrine, ardından Nusaybin’e geçtiklerini söyledi. Nusaybin’de Türk polisleri tarafından karakola götürüldüklerini, ardından da bir akrabasının yaşadığı Van’a getirildiklerini söyleyen Remo, akrabasının 26 nüfuslu aileyi geçindirecek durumda olmadığını dile getirdi.

‘BURASI ÇOK SOĞUK, ÇOCUKLARIMIZ SÜREKLİ HASTA’


Van Belediyesi’ne geçici olarak barınma sorunlarını çözdüğü için teşekkür eden Remo, barınmanın yanı sıra başta sağlık sorunları olmak üzere giyim ve gıda konularında da sorunları olduğunu belirtti. Remo, Tirbesbiyê ve Van arasında iklim koşulları açısından büyük fark olduğunu söyleyerek, soğuk havalardan kaynaklı çocukların sürekli hastalandığına belirtti ve maddi imkansızlıklar nedeniyle kışlık elbise alamadıklarını söyledi. Remo, “Hastalandım, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittim, ama beni yabancıyım diye almadılar. Parayla gidip özel hastanede muayene oldum. Çoğumuz öyleyiz. Bizi yabancı olduğumuz gerekçesi ile muayene etmiyorlar. Mesela torunumun elini bıçak sıyırdı, müdahale etmediler. Bu küçük bir olaydı, ama ne olacağı belli olmaz. Biz sıcak bir ülkeden geldik. Biz de 15 senede bir kar yağardı, o da çok az miktarda. Burası çok soğuk. Çocuklarımız ve biz sürekli hastalanıyoruz. Sağlık hizmetine ihtiyacımız var” dedi.

‘PARAMIZ VERİLMİYOR’

Kendilerini kimseye yük etmemek ve 26 nüfuslu aileyi geçindirmek için 3 çocuğunun çeşitli işlerde çalıştığını anlatan Remo, çocuklarının çalıştıkları işlerde normal bir maaştan çok daha az bir ücretle çalıştırıldıklarını söyledi. Remo, “Bir oğlum Özalp yolu üzerinde bir kepçe üzerinde çalıştı, ama parası tam verilmedi. Bir iki defa 100 TL, 200 TL ve 50 TL verildi. Yani verilmiyor. Verildiğinde de az veriliyor. Diğer iki oğlum da su tesisatçısı. Onların parası da patronları tarafından verilmiyor. Biz sadece hakkımızı istiyoruz. Bize hakkımızı versinler. Çocuklara soğuktan korunmaları için elbise de alırız. Biz geçimimizi sağlarız” diye konuşarak, ucuz işgücü olarak kullanılmak istemediklerini dile getirdi. (Van/DİHA)
 

 

ÖNCEKİ HABER

McDonald’s uyardı: Fast Food Yemeyin!

SONRAKİ HABER

Twitter’da her 30 saniyede bir 'kadın tacizi vakası' görülüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa