‘Madenkeşler’ Çaycuma’da

‘Madenkeşler’ Çaycuma’da

Zonguldak Büyük Madenci Grevi ve Ankara Yürüyüşünün 23. yılı anısına “Madenkeş Aileler” oyunu 27 Aralık’ta Çaycuma’da. Tiyatro Arın Genel Sanat Yönetmeni Fahri Bozbaş’ın yazıp, yönettiği ve oynadığı “Madenkeş Aileler” adlı saydam gösterili-müzikli oyun, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği organizasyonuyla Çaycuma’da sahnelenecek.

Zonguldak Büyük Madenci Grevi ve Ankara Yürüyüşünün 23. yılı anısına “Madenkeş Aileler” oyunu 27 Aralık’ta Çaycuma’da. Tiyatro Arın Genel Sanat Yönetmeni Fahri Bozbaş’ın yazıp, yönettiği ve oynadığı  “Madenkeş Aileler” adlı saydam gösterili-müzikli oyun, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği organizasyonuyla Çaycuma’da sahnelenecek. 1990-91 Büyük Madenci Grevi ve Ankara Yürüyüşü sonrası yarattığı “Göçük Mehmet” tiplemesi ile havzada yaşananları ironik biçimde sunan Bozbaş’ın, tiplemeyi aşarak seyirci ile iç içe, madenci öykülerini canlandırdığı Madenkeş Aileler tek perdelik bir oyun. Fahri Bozbaş, Levent Özger, Acar Çakmakçılar, Okan Atagül, Ayben Ersoy ve Çağdaş Lik’in oyuncu ve müzisyen olarak rol aldığı oyunun müziğini Eren Bozbaş yaptı.

2004 yılında Maden Mühendisleri Odası’nın 50. Kuruluş yılı etkinlik programından bu yana 9 yıldır yurt içi ve yurt dışında “Madenkeş Aileler”le sahneye çıkan Bozbaş, oyunumuz; havzada kömürün öneminin anlaşılmasından sonra kumpanyacılar tarafından nasıl yağmalandığını, daha sonra devlet eliyle nasıl şekillendiğini ve madencilerin çalışma şartları, iş güvenliği, sosyal yaşam ve daha birçok konuda öyküler diziniyle seyirlik bir tatta sahnede hayat buluyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net