Grevdeki Alfa Laval işçilerine destek eylemleri

Grevdeki Alfa Laval işçilerine destek eylemleri

Hindistan’daki fabrikalarında çalışan işçilere lokavt uygulayan Alfa Laval’ın İsveç’in Göteborg ilinde bulunan merkez bürosunun önünde protesto gösterileri birbirini izliyor.

Murat KUSEYRİ
Stockholm


Hindistan’daki fabrikalarında çalışan işçilere lokavt uygulayan Alfa Laval’ın İsveç’in Göteborg ilinde bulunan merkez bürosunun önünde protesto gösterileri birbirini izliyor.
800 işçi ve memurun çalıştığı Alfa Laval’ın Hindistan’ın Pune ilindeki fabrikasındaki işçilerin 540’ı taşeron  firmalarda çalışıyor. Bu işçilere ayda 8 ila 10 bin Rupi arasında ücret verilirken aynı işi yapan kadrolu işçilere 30 ila 40 bin Rupi ödeniyor. Bir kısmı 15 yılı aşkın çalışmasına rağmen işçilerin kadrolu olma talepleri işveren tarafından kabul edilmiyor. 15 Eylül’de işçiler şirket yönetimine dilekçeyle başvurarak kadrolu işçi statüsüne geçirilmelerini talep ettiler. Ancak işverenin yanıt vermemesi üzerine işi bırakarak greve başladılar. İşveren işçilerin bağlı bulunduğu sendikayla görüşme yapmak yerine 400 işçiye lokavt uyguladığını açıkladı.

Her gün fabrikanın önünde toplanan işçiler protesto gösterileri yapıyor ve işverenin sendikayla görüşmesini talep ediyor.  

AVUKAT GELMEDİ DAVA ERTELENDİ


Fabrikada üretim yüzde 30 oranında düşerken işçiler mahkemeye başvurdu. Mahkeme Alfa Laval’ın lokavtı kaldırması ve işçileri yeniden işe almasını kararlaştırdı. Alfa Laval’ın avukatları kararın bozulması için bir üst mahkemeye başvurdu. Dün üst mahkemede görülen davaya Alfa Laval’ın avukatları katılmayınca duruşma 30 Aralık tarihine ertelendi.  3 aydan bu yana ücret alamayan işçiler Alfa Laval’ın kararın geçikmesini sağlamak amacıyla bilinçli olarak avukatı göndermediğini belirterek mahkemenin erteleme kararı vermesine tepki gösterdiler.

Göteborg ilinde çalışma yürüten İsveç Komünist Partisinin gençlik örgütü Devrimci Komünist Gençlik, Sol Partinin gençlik örgütü Genç Sol, Sosyalist Parti ve Anorko-Sendikalist Gençlik Federasyonu işverenin işçilerin taleplerini karşılamadığı sürece Alfa Laval’ın merkez bürosu önünde gösterilerini sürdüreceklerini ve Hindistan’da grevci işçilerin mücadelesine destek vermeye devam edeceklerini açıkladılar. Alfa Laval’ın Basın Şefi Eva Schiller, Hindistan’daki fabrikanın yönetimine güven duyduklarını ve işçiler taşeron firmada çalıştıklarından dolayı sürdürdükleri grevin yasa dışı olduğunu iddia ediyor. Isı transferini sağlayan araçlar ve pompa gibi aletler üreten Alfa Laval’ın dünyanın değişik ülkelerindeki 20 fabrika ve 100’e yakın satış ve servis merkezinde 11 bin 500 çalışanı bulunuyor.
 

 

www.evrensel.net