25 Aralık 2013 06:00

Elektrik faturasına nükleer zam

Elektrik Mühendisleri Odasının (EMO) hazırladığı rapora göre, Akkuyu’da inşa edilen nükleer santralin kazananı Rusya olacak. “Ucuz elektrik” vaadiyle halkı nükleere ikna etmeye çalışan AKP hükümeti, santralin yüzde 51 hissesine sahip olan Rusya’ya en yüksek fiyattan alım garantisi verdi.

Elektrik faturasına nükleer zam
Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara


Elektrik Mühendisleri Odasının (EMO) hazırladığı rapora göre, Akkuyu’da inşa edilen nükleer santralin kazananı Rusya olacak.  “Ucuz elektrik” vaadiyle halkı nükleere ikna etmeye çalışan AKP hükümeti, santralin yüzde 51 hissesine sahip olan Rusya’ya en yüksek fiyattan alım garantisi verdi. Yani vatandaşın elektrik faturasına “nükleer zam” gelecek.
Elektrik Mühendisleri Odasının resmi belgelerden yaralanarak hazırladığı Nükleer Enerji Raporu’na göre Akkuyu Nükleer Enerji Santralinden (NES) Türkiye zarar edecek. Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşmayla, santralin 2 milyon metrekarelik arazisi AKP tarafından bedelsiz verildi. Temin edilen arazi yetmemesi durumunda ek arazi verileceği garanti edildi.

Santralden üretilecek elektrik Türkiye tarafından en yüksek fiyattan alınacak. Bu fiyattan satın alınacak enerji, elektrik fiyatını yükseltecek. Olan vatandaşa olacak.  Ayrıca Rusya’ya olan enerji bağımlılığını artarken, Türkiye’deki santral faal olduğu sürece Rusya’nın malı olup, işletilecek. Dünyada ilk olarak bir ülke, başka bir ülkenin toprağında nükleer santrale sahip oluyor.

PATLAMADAN SOMRUMLU TÜRKİYE!

14 Nisan 2011 tarihinde çıkardığı kararnameyle, anlaşmanın Türkiye tarafı ÇED raporu hazırlanmasına gerek görmedi. Herhangi bir patlama veya benzer sorun yaşanması halinde de Türkiye’nin sorumluluğu üstlendi.  
Akkuyu’da bulunan santral arazisi ise uzun süredir suskun olan Ercemiş fay hattının 25 km uzağında. Uzmanlar hatta ne zaman deprem meydana geleceğinin kestirilemediği, ancak olması durumunda santrali de etkileyeceği görüşünde. Akkuyu NES’in yapımında Rusya menşeli malların tercih edileceği hususunda da anlaşılmış ve yapım malzemesi için kalite koşulları göz ardı edilmiş.

RUSYA KÂRLI ÇIKTI

Rusya, satacağı elektrikle yatırımını 15 yılda finanse edecek. Bu tarihten sonra da oluşacak kârın yüzde 20’sini işleteceği santralin bedeli olarak Türkiye’ye verecek. Ancak 15 yılda elde edilecek garanti gelirle yatırım gideri karşılanırken ve ilaveten yaklaşık 28 milyar dolar kâr edilecek. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aleykümselam demeye geldim

SONRAKİ HABER

Kayseri Cezaevinde tutuklulara ve ailelerine çıplak arama dayatması iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa