24 Aralık 2013 14:49

Maraş Katliamı lanetlendi

Maraş’ta 35 yıl önce yapılan katliam Ankara’da KESK’liler tarafından protesto edildi. Katliam, Dersim'de de lanetlendi.

Maraş Katliamı lanetlendi

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Maraş’ta 35 yıl önce yapılan katliam Ankara’da KESK’liler tarafından protesto edildi.

Güvenpark’ta bir araya gelen KESK üyeleri “Maraş’ın hesabını soracağız” pankartı açtı. KESK Ankara Şubeler Platformu Sözcüsü İbrahim Kara yaptığı açıklamada, bugüne değin karanlık güçlerin içerisinden kimsenin açığa çıkarılıp, yargılanmadığına vurgu yaptı.

‘KATLİAMCILAR VEKİL YAPILDI’

Katliamcıların yerine mağdur Alevi halkının yargılanmasına dönüşen ‘Maraş davası’nı hatırlatan Kara, “Hedef şaşırttılar. Maraş Katliamını yürütenlerden eski Ülkü Ocakları Başkanlarından soyadını sonradan Şendiller olarak değiştiren Ökkeş Kenger katliam davasında aklandı ve milletvekili yapılarak ödüllendirildi” diye konuştu. Maraş’ta yapılanın bir devlet katliamı olduğunu belirten Kara, AKP hükümetinin bu geleneği cami-cemevi projeleri ile devam ettirdiğini ifade etti.

‘HAKİKATLERİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU ELZEMDİR’

Alevilere yönelik asimilasyon politikalarının büyük bir hızla devam ettirildiğini, Alevi evlerinin işaretlendiğini ifade eden Kara, katliamın lanetlenmesi için yapılan eylem ve etkinliklerin  engellenmesine de tepki gösterdi. Kara, “Biz kamu emekçileri olarak katliamın üzerinden değil 35 yıl, 350 yıl da geçse unutmayacağız, hesap soracağız” dedi. Eylemde söz alan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’da hakikatleri araştırma komisyonu kurulması önerisini yineledi. Türkdoğan, faillerin hâlâ yargılanmadığı koşullarda komisyonun elzem olduğuna dikkat çekti. (Ankara/EVRENSEL)


DERSİM’DE DE EYLEM YAPILDI

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Maraş Katliamı’nın 35. yıl dönümünde, katliamı kınamak amacıyla Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. “Maraş Katliamı’nın sorumlusu devlettir” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, “Maraş’ı unutma, unutturma”, “Dersim, Maraş, Koçgiri unutulmaz hiçbiri” sloganları atıldı. Platform adına yapılan basın açıklamasını okuyan EMEP İl Başkanı Mustafa Taşkale, egemenlerin cumhuriyet tarihi boyunca toplumsal katliam yöntemleriyle halkları sindirmeye çalıştığını söyledi. Dersim, Koçgiri, Sivas, Lice, Çorum ve Gazi katliamlarının aynı zihniyetin ürünü olduğunu belirten Taşkale, “Yaşanan bu katliamların hepsi egemenler tarafından bilinçli olarak uygulamaya konulmuş, planlı katliamlardır” dedi. (Dersim/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Mahkeme Gülser Yıldırım\'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi

SONRAKİ HABER

Ertuğrul Kürkçü'ye 2 yıl hapis cezası verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa