24 Aralık 2013 10:50

Erciyes yolu öğrenci mezarlığı olmasın

Erciyes Dağı yolunda yaşanan kaza üzerine imza kampanyası başlatan Kayseri Üniversitesi öğrencileri, YÖK başkanına, “Ufak bir dikkatsizlik bir sürü gencin, bu memlekete hizmet edecek mühendis adaylarının ölümüyle sonuçlanabilir” uyarısı yapıyor.

Erciyes yolu öğrenci mezarlığı olmasın
Paylaş

Mert KAYA
Kayseri


7’si Niğde Üniversitesi öğrencisi 11 kişinin yaşamının yitirdiği Erciyes Dağı yolu ilk defa kazalara tanıklık etmiyor. Kampüsleri kent dışında olan Kayseri Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencileri, kent merkezindeki ana binaya gidip gelirken sürekli kazaların yaşandığı bu yolu kullanmak zorunda. Öğrenciler bir süredir kampüsün merkeze taşınması için uğraşıyor. Son yaşanan kaza üzerinde imza kampanyası başlatan Ziraat Öğrencileri, YÖK başkanına, “Ufak bir dikkatsizlik bir sürü gencin bu memlekete hizmet edecek mühendis adaylarının ölümüyle sonuçlanabilir” uyarısı yapıyor.

DEVELİ’DEKİ KAMPÜS TAŞINSIN KAMPANYASI

Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencileri, Kayseri’nin Develi ilçesinde bulunan kampüsün Kayseri merkeze alınması için imza kampanyası başlattı.

Kampüsün Kayseri’ye 48 kilometre uzaklıkta olduğu için şehir merkezine gidip gelirken güzergah üzerinde sık sık trafik kazası olduğunu belirten öğrenciler, son olarak meydana gelen ve Niğde Üniversitesi öğrencilerinin yaşamını yitirdiği kazayı örnek gösterdiler.

Geçen sene ise şikayetlerinin yerel televizyon kanalında yayınlandığını ve daha sonra bir toplantı için Develi’ye gelen AKP Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır’la görüştüklerini belirten öğrenciler vekilden kampüsün yerinin kesinlikle değişmeyeceği yanıtını almışlar.

Gazetemize konuşan Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi öğrencileri, “Kazada hayatını kaybedenler gezmek için gelmişler, duyduğumuzda çok üzüldük ama bizler de her gün o yollardayız ve bunu defalarca dile getirmemize rağmen hiç bir önlem alınmıyor” diyorlar.

Okulun kent merkezine taşınması talebini yineleyen öğrenciler, “Korkmadan okula gidip gelebileceğimiz olanakların sağlanmasını ve yollarda geçirdiğimiz zamanı eğitimimiz için harcayabilmek istiyoruz” derken, ziraat için en uygun yer olarak Develi’nin gösterilmesini ise şu sözlerle eleştiriyorlar: “Okulumuzda laboratuvar bile yok. Amaçları bizim eğitimimiz değil, kazanacakları paralar ve alacakları oylar.”

YÖK BAŞKANI ÇETİNSAYA’YA ÖNEMLİ ÇAĞRI

Öğrenciler tarafından İnternet üzerinde  başlatılan bu imza etkinliğine ise şimdilik 300 kişi destek vermiş. İmza kampanyasında YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’ya seslenen öğrenciler imza metninde şunları dile getiriyorlar: “Kış mevsiminde Erciyes Dağı yolunun hali ortada. Ufak bir dikkatsizlik bir sürü gencin bu memlekete hizmet edecek mühendis adaylarının ölümüyle sonuçlanabilir. 21 Aralık 2013 tarihinde meydana gelen ve 11 üniversiteli arkadaşımızın ölümüne yol açan kazada acı bir örnektir. Ve bunun yanı sıra daha iyi eğitim görmek sosyal bireyler olmak istiyoruz. Okul yolunda ölmek istemiyoruz. Seyrani Ziraat Fakültesi Merkez Kampüse Taşınsın”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Halk seçtiğini denetlemeli

SONRAKİ HABER

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev parlamentoyu feshetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa