‘Dosyalara ahlaksız girişimlerle müdahale etmeyin’

‘Dosyalara ahlaksız girişimlerle müdahale etmeyin’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Başbakan’a ve oğluna ulaşabilecek bazı belge, ifade ve ilişkilerin deşifre edilmesi ihtimaline karşı, Adalet Bakanı’nın devreye gireceği iddiasını gündeme getirdi. Adalet Bakanı "Haluk Koç'u bu iddiasını ispata davet ediyoruz. Aksi halde kendisi en büyük müfteridir" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Başbakan’a ve oğluna ulaşabilecek bazı belge, ifade ve ilişkilerin deşifre edilmesi ihtimaline karşı, Adalet Bakanı’nın devreye gireceği iddiasını gündeme getirdi. Koç, “Uyarıyoruz, bu dosyaları içeriğine ahlaksız girişimlerle müdahale edilmesin, buna kimse yeltenmesin. Adalet Bakanı sakın ha sakın böylesi bir girişimin tetikçisi olmasın” dedi.

Koç, parti Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, yürütülmekte olan “rüşvet ve yolsuzluk” operasyonu ile ilgili olarak tüm kamuoyunun ve milletin bilgisine bazı çok güçlü duyum ve bilgileri iletmek istediğini söyledi. “Soruşturma konuları ile ilgili olarak Başbakan’ın özel talimatıyla Adalet Bakanının bazı bilgi ve belgelere müdahale edeceği bilgisi”nin kendilerine ulaştığını ifade eden Koç, “Yürütülen ve her türlü iktidar baskısı ile karartılmaya çalışılan büyük yolsuzluk ve rüşvet olayları çerçevesinde Başbakan’a ve oğluna ulaşabilecek bazı belge, ifade ve ilişkilerin deşifre edilmesi ihtimaline karşı, Başbakan’ın özel gayretler içine girdiği duyumlarımız arasındadır" dedi. Bu bağlamda Adalet Bakanı’nın Başbakan’ın bilgisi, yönlendirmesi ve görevlendirmesi ile harekete geçmesinin soruşturmanın sağlıklı bir zeminde yürümesini engelleyeceğini belirten Koç, şöyle devam etti:

“Buradan Sayın Bakan’a açık, anlaşılabilir, tevil edilemeyecek bir çağrıyı kamuoyu huzurunda yapıyorum; sakın bu tür bir gayret içinde olup iktidar gücünü, yolsuzlukları kapatmak, örtmek için kullanmayın. Polisleri görevden aldınız. Anayasaya, savcılara müdahale ediyorsunuz. CMUK’a açıkça aykırı bir şekilde, yönetmelik değişikliğine giderek soruşturmalarda, hırsıza önceden haber vermenin yolunu açtınız. Şimdi dosyaların içeriğine müdahale etme ve karartma aşamasına geldiniz. Böylesi bir girişim Yüce Divanlık bir suçtur ve bu büyük rüşvet dosyasını imha girişimidir.

Başbakan’ın panik içinde meydan meydan bağırması, konuyu saptırmaya çalışması, pisliğin, rüşvetin kendisine ve birinci derece yakınlarına ulaşmasını engellemeye çalışmasından kaynaklandığı açıktır. Başbakan’ın hırsızlığa mazeret aramak için uydurdukları bir ayakkabı kutusunu bile doldurmamaktadır. Yaşananlar karşısında bir siyasi vidanjörün pislik kuyusunu kamufle etmesini engellemek zorundayız. Uyarıyoruz, bu dosyaları içeriğine ahlaksız girişimlerle müdahale edilmesin, buna kimse yeltenmesin. Adalet Bakanı sakın ha sakın böylesi bir girişimin tetikçisi olmasın.”

BAKAN ERGİN: CHP’Lİ KOÇ'U BU İDDİASINI İSPATA DAVET EDİYORUZ

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç'un kendisi ile ilgili iddialarını yalanlayarak, “Haluk Koç'u bu iddiasını ispata davet ediyoruz. Aksi halde kendisi en büyük müfteridir. İddiasını ispat etmelidir” dedi.

Bakan Ergin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç'un, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili iddialarına yazılı bir açıklama yaparak cevap verdi.

CHP’li Koç’un soruşturma konuları ile ilgili olarak “Başbakanın özel talimatı ile Adalet Bakanının bazı bilgi ve belgelere müdahale edeceği bilgisi bizlere ulaşmıştır” iddiasını yalanlayan Ergin, “Koç'un iddiası, tamamen saçma sapan bir iddia” değerlendirmesinde bulundu. Soruşturma dosyası, içerisindeki bilgiler ve dosyanın kapsamının ilgili savcıların elinde olduğunu belirten Ergin, “Tamamen gerçek dışı, saçma sapan bir iddia. Haluk Koç'u bu iddiasını ispata davet ediyoruz. Aksi halde kendisi en büyük müfteridir. İddiasını ispat etmelidir. Aksi halde en büyük müfteri konumuna düşecektir” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ KOÇ: BANA MÜFTERİ DİYEN ALİ DİBO ÇIK BUNLARA CEVAP VER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sürecinde atılan adımları hatırlatarak, “Bana müfteri diyen Ali Dibo çık bunlara cevap ver” dedi.

Parti Sözcüsü Koç, düzenlediği basın toplantısında yolsuzluk ve rüşvet soruşturması ile ilgili olarak gündeme getirdiği iddiaların Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yalanlanması üzerine Twitter’dan yeni açıklamalarda bulundu

Bakan Ergin’in yaptığı açıklamada belge istediğini anımsatan Koç, şu ifadeleri paylaştı:

“Önce bildiklerini söyleyelim. Soruşturmaya dahil olan 2 yeni savcı, görevlerinden alınan ve sorgulaman polisler. Değiştirilen adli kolluk yönetmeliği, Başbakan’ın uçağı ile taşınan yeni Emniyet Müdürü, gazetecilere yasaklanan Emniyet. Hayali İHL projeleri ve şaibeli bağış makbuzları. Panik halinde siyasi vidanjörlük görevi alan Bakan videokaset ve tapeleri yazmıyorum. Bana müfteri diyen Ali Dibo çık bunlara cevap ver.”

ALİ DİBO NEDİR?

"Ali Dibo", 2006 senesinde Hatay Milletvekili olan Sadullah Ergin'in "ilde yapılacak ihalelerin yakınlarına ait şirketlere verilmesi için talimat verdiği" iddialarıyla çıkan haberlerde, bu şirketlere verilen isimdi. (Ankara/ANKA)

 

 

www.evrensel.net