23 Aralık 2013 15:12

BDP, Google'dan istenen sansürün içeriğini sordu

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde Google'dan 2013'ün ilk döneminde sansür için yapılan bin 673 başvurunun içeriğini sordu.

BDP, Google\'dan istenen sansürün içeriğini sordu
Paylaş

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde Google'dan 2013'ün ilk döneminde sansür için yapılan bin 673 başvurunun içeriğini sordu. Ata "Google'a yapılan içerik kaldırma taleplerinin kapsamı ve içeriği nedir? Hükümet Google'dan tam olarak ne istemiştir?" diye sordu.

Google'a 2013'ün ilk döneminde "sansür" uygulanması için yapılan 3 bin 846 başvurunun bin 673'ü Türkiye'den yapıldığını belirtmişti. Söz konusu başvurulara ilişkin BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Google'ın resmi internet sitesinde yayınlanan 2013'ün ilk dönemine dair Şeffaflık Raporu'na göre, Türkiye'nin içerik kaldırılması talebiyle yaptığı isteklerde büyük bir artışın söz konusu olduğunu belirten Ata, "Rapora göre ülkelerin resmi makamlarından Google'a yapılan toplam başvuru sayısı 3 bin 846 iken, bunların bin 673 tanesi yalnızca Türkiye'ye aittir. Buradaki en dikkat çekici nokta, önceki altı aylık döneme göre Türkiye'den gelen taleplerde 10 kat artış olmasıdır. Bununla beraber tüm ülkeler arasında Türkiye Google'dan en çok talepte bulunmuş ülkedir. Şeffaflık Raporu'ndaki verilere göre, Türkiye'nin resmi makamlarınca en fazla içerik kaldırma talebinde bulunulan konular arasında hakaret, hükümet eleştirisi, milli güvenlik ve dine yönelik aşağılama yer almaktadır. Raporda Türkiye'den gelen taleplerle ilgili önemli noktalar da listelendirilmiştir. Bunlardan ilki Türkiye mahkemelerinden gelen siyasetçilerle ilgili bilgi içeren her türlü arama sonucunun kaldırılması yönündedir. Diğer bir nokta, hükümete bağlı bir kurumdan gelen taleple ilgilidir. Rapora göre bu talepte 'Kürt siyasi partisi ve Kürt aktivistlerle ilgili bir blogun yayından kaldırılması ve Kürdistan haritasının yer aldığı bir profilin kapatılması' istenmiştir. Sosyal paylaşım sitelerine yönelik sansürün artması vatandaşların ifade özgürlüğünü ve bilgiye erişim haklarına bir saldırı niteliği taşıması açısından oldukça endişe vericidir" diye kaydetti.

'HÜKÜMET GOOGLE'DAN TAM OLARAK NE İSTEMİŞTİR?'

Ata, konuya ilişkin Bakan Yıldırım'ın şu sorulara yanıt vermesini istedi: "İlgili raporda geçen 'İçeriğin kaldırılması için Türk yetkililerden 1673 talep aldık' ifadesinde bahsedilen yetkililer kimlerdir? İlgili yetkililer hangi onay mekanizmalarından geçtikten sonra Google'a başvurmuştur? 2013 yılı boyunca Google, Facebook, Twitter, Youtube gibi internet şirketlerine içerik kaldırma talebiyle yapılan başvuruların konularına ve gerekçelerine göre dağılımı nedir? Google'a yapılan içerik kaldırma taleplerinin kapsamı ve içeriği nedir? Hükümet Google'dan tam olarak ne istemiştir? İlgili raporda geçen 'Bir hükümet kurumundan Kürt partisi ve Kürt aktivistler hakkında bir blog sayfasını ve Kürdistan haritasını profil resmi yapan bir Google+ sayfasını kaldırmamız için iki talep aldık' ifadesindeki hükümet kurumu hangisidir? Hangi yasal dayanakla böyle bir talepte bulunulmuştur? Söz konusu parti hangi partidir? Hükümet içinde bahsi geçen 'Kürt partisi' ve Kürt aktivistlere dair internet paylaşımlarının yasaklanması için bir politika belirlenmiş midir? Bu konuda alınmış bir karar var mıdır? Karar yok ise bu yasaklama ve sansür politikaları kişi ve kurumların keyfi aldığı kararlara bağlı mı yürütülmektedir? Hükümet yetkilileri ve kurumlarının Google ve benzeri uluslararası şirketlere içerik kaldırılması talebinde bulunurken dikkate aldıkları kriterler nelerdir?" (Ankara/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Hırsızlığı, yolsuzluğu her gün yaşıyoruz

SONRAKİ HABER

Trabzon’da acil serviste görevli doktor hasta saldırısına uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa