23 Aralık 2013 14:04

Rekolte düştü zeytinyağı zamlandı

Türkiye’nin en önemli zeytin üretim bölgelerinden Balıkesir’in Edremit ilçesinde, bu yıl rekoltedeki düşüş fiyatları artırdı. Yaklaşık 10 yıldır zam görmeyen zeytinyağı fiyatları, iki kat arttı. Sızma zeytin yağının litre fiyatları 6-7 liradan 12-13 liraya kadar çıktı.

Rekolte düştü zeytinyağı zamlandı
Paylaş

Türkiye’nin en önemli zeytin üretim bölgelerinden Balıkesir’in Edremit ilçesinde, bu yıl rekoltedeki düşüş fiyatları artırdı.  Yaklaşık 10 yıldır zam görmeyen zeytinyağı fiyatları, iki kat arttı. Sızma zeytin yağının litre fiyatları 6-7 liradan 12-13 liraya kadar çıktı.

Balıkesir Zeytin ve Zeytin Yağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Semerci, bu yıl zeytin rekoltesinin düşük olması ve ilaçlama yetersizliğinden dolayı fiyatların arttığını söyledi. Yağlık zeytinin az olması sebebiyle, 1 kilo yağ elde etmek için kullanılan zeytin miktarının 5 kilodan 6.5 kiloya yükseldiğini belirten Semerci, bu durumun yağ maliyetini ve perakende fiyatlarını artıracağını belirtti. Bu sezon rekoltenin oldukça düşük olduğunu vurgulayan Semerci, “Zeytin zararlısına karşı yapılan ilaçlamanın yetersiz olmasından kaynaklanan bir rekolte düşüşü söz konusu. Geçtiğimiz yıllarda bir üreticinin sızma zeytinyağı maliyeti yaklaşık 5.5 liraydı. Bu yıl üreticinin maliyeti 8 lira civarına çıktı. Bunun tüketiciye yansıması da yaklaşık 12-13 lirayı buldu. Hatta birtakım butik işletmelerde kalitesine göre 15 liraya satılanına da rastlamak mümkün. Fiyatların aşağıya çekilmesi için hükümetin bir takım girişimleri olduğunu duyuyoruz. Son aldığımız bilgiye göre. Türkiye’nin 10 bin ton zeytin yağını yurt dışından ithal etmesine izin verilmesi söz konusu. Sanayicilerimiz alacaklar ve pazarı kaybetmemek için yurt dışına satacaklar” dedi. (BALIKESİR)

ÖNCEKİ HABER

İzmir\'de römorkör faciası: 10 ölü 17 yaralı

SONRAKİ HABER

Eskişehir'de kadınlar, kadın cinayetlerine karşı yaşam zinciri oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa