23 Aralık 2013 12:49

‘O elleri kırarız’ dış basında

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın hükümete yönelik yolsuzluk suçlamalarına karşı Karadeniz gezisi sırasında yaptığı 'O elleri kırarız' konuşması dış basına da yansıdı.

‘O elleri kırarız’ dış basında

Paylaş

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın hükümete yönelik yolsuzluk suçlamalarına karşı Karadeniz gezisi sırasında yaptığı 'O elleri kırarız' konuşması dış basına da yansıdı.

İngiliz Financial Times gazetesi, “Başbakan, oğullarının adı rüşvet skandalına karışan Bakanları'nın yanında' başlığını kullandığı haberinde, Erdoğan'ın 'hükümetle polisi ve savcıları karşı karşıya getiren, ve gittikçe derinleşen bir yolsuzluk operasyonuna rağmen yetkililerine arka çıktığını yazdı. Gazete, Başbakan'ın 'bakanlarımı bir tuzakla lekelemek isteyenler..' konuşmasını aktardı.

Başbakan Erdoğan'ın yolsuzluk iddialarına karşı uluslararası güçleri sorumlu tuttuğunu yazan Financial Times, hükümetin protestolara müdahale ederek Ankara'nın gücünü pekiştirmeye çalıştığını yorumunu yaptı. Gazete, İstanbul'da hükümete karşı protesto gösterilerinde polisin göstericilere tazyikli su ile müdahale ettiğini yazdı..

‘HER YER RÜŞVET HER YER YOLSUZLUK’

İngiltere'nin en çok okunan gazetelerinden Daily Mail, haberi 'iktidarını baltalamaya devam edenlere karşı o elleri kırarız sözü verdi' başlığıyla yer verdi. Gazete, başbakanın rakiplerine bu yolsuzluğu iktidarının kuyusunu kazmak için devam etmeleri durumu da o elleri kıracağını açıklarken binlerce kişinin hükümetin istifası için sokaklara döküldüğünü yazdı.

Başbakan'ın Giresun'da yaptığı konuşma sırasında, İstanbul'da da hükümete karşı düzenlenen gösterilerde polisin göstericilere taztikli su ile müdahale ettiğini yazan gazete, Galatasaray taraftarlarının da Trabzon maçı öncesinde 'her yer rüşvet, her yer yolsuzluk sloganları attığını aktardı. Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu Türkiye'nin siyasi düzenini derinden sarstığını yazan Daily Mail, AKP ile polis, yargı ve diğer sosyal servislerdeki kilit posizyonları elinde bulunduran Fethullah Gülen arasındaki düşmanlığı ortaya çıkardığını söyledi.

ABD'de yayımlanan Wall Street Journal gazetesi de binlerce kişinin hükümete karşı protesto gösterisi yaparken, Başbakan'ın rüşvet skandalında dış düçleri suçladığını yazdı.
Başbakan'ın yolsuzluk iddialarının ortaya çıkmasında batılı müttefiklere saldırdığını yazan gazete, tamamen yasadışı, kirli ve çok karanlık bir tuzak olarak nitelendirdiği skandal için 'Türkiye üzerinde oynanan bu kirli oyunları yok edeceğiz' açıklamalarına yer verdi.

Wall Street Journal, İstanbul'da düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde polisin 'hırsızlar' diye slogan attığı göstericilere biber gazı be tazyikli su ile müdahale ettiğini yazdı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Anadolu Efes yeni hocasını buldu

SONRAKİ HABER

Çorlu’da kadınları taciz eden motosikletli tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa