22 Aralık 2013 09:14

‘Emekçinin hakkını birlikte yediler’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, AKP ve Gülen Cemaatinin emekçilerin haklarını birlikte yediklerini söyledi. Tuncel, yolsuzluğa karşı mücadele çağrısı yaptı.

‘Emekçinin hakkını birlikte yediler’
Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, AKP ve Gülen Cemaatinin emekçilerin haklarını birlikte yediklerini söyledi. Tuncel, yolsuzluğa karşı mücadele çağrısı yaptı.

Mülkiyeliler Birliğinde yapılan kahvaltıya, Sebahat Tuncel’in yanı sıra Ankara’daki çeşitli kadın örgütleri, KESK’li, Halkevci kadınlar da katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan HDP MYK Üyesi Şükran Doğan, kadınların yerel seçimlerde aday olmasının önemine vurgu yaparak, AKP döneminde kadına yönelik artarak devam eden şiddet, taciz, tecavüz olaylarına dikkat çekerek, birlikte mücadelenin önemine işaret etti.

BİR PARÇA EKMEĞE GÖZ DİKİLDİ

Sebahat Tuncel de son günlerin önemli gündem maddesinin yolsuzluk olduğunu hatırlatarak, HDP’nin baştan beri söylediği üçüncü seçeneğe Türkiye’nin ihtiyacı olduğunun bir kez daha görüldüğünü ifade etti. “Devletin malı deniz” yaklaşımının ülkede bir kabulü gösterdiğini kaydeden Tuncel, yolsuzluğun yeni bir mesele olmadığını ifade etti. Adı yolsuzluk olaylarına karışan bakanların istifa etmemesini eleştiren Tuncel, demokratik ülkelerde bu gibi durumlarda hükümetlerin düştüğünü hatırlattı. 2002 yılından bu yana emekçilerin haklarını birlikte yiyen Cemaat ve AKP’nin şimdi birbirine düştüğünü söyleyen Tuncel,  demokrasi ve özgürlüklerden yana olanların tüm bu yaşananların hesabını sorması gerektiğini vurguladı. Tuncel, kadınların da tüm bu yaşanan olaylara karşı ortak bir tutum alması gerektiğini kaydetti.  

‘BİRLİKTE GÜÇ OLALIM’

AKP iktidarının yolsuzluğuna karşı alternatifin CHP olamayacağını söyleyen Tuncel, hedefe varmak kadar hedefe giderken kullanılan araçların da temiz olmasının önemli olduğunu kaydetti. Birlikte güç olmanın önemine vurgu yapan Tuncel, “Halktan, emekten, kadınlardan yana siyaset için büyümek yan yana olmak zorundayız, “ dedi. Tuncel, HDP bileşeni içinde yer almayan başta Halkevleri, ÖDP olmak üzere tüm emek ve demokrasi güçlerine yerel seçimlerde ortak mücadele çağrısı yaptı. İttifak önerilerini yineleyen Tuncel, İstanbul ve çeşitli illerde bu konuda görüşmelerin yapıldığını da belirtti.

Mamak General Zeki Doğan Mahallesi Muhtarı Nurhayat Farımaz da toplantıda kendisinin mahallelilerle birlikte yaptığı çalışmaları aktardı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mandela gitti, ortaklık bitti

SONRAKİ HABER

Adana Barosu: Osman Kavala tahliye edilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa