Maden sendikacıları kendilerini kilitlediler

Maden sendikacıları kendilerini kilitlediler

Genel İşçi Sendikası ve İşçi Komisyonları Sendikal Konfederasyonu sendikalarının bölge temsilcileri, İspanya'da madencilik alanında önemli bir kamu kuruluşu olan Hunosa'nın madencilere ağır bir darbe olarak nitelendirilen programını protesto için kendilerini Asturias özerk bölgesi başkenti Oviedo'daki bürolarına kapattılar.

Genel İşçi Sendikası (UGT) ve İşçi Komisyonları Sendikal Konfederasyonu (CCOO) sendikalarının bölge temsilcileri, İspanya'da madencilik alanında önemli bir kamu kuruluşu olan Hunosa´nın madencilere ağır bir darbe olarak nitelendirilen 2013-2018 programını protesto için kendilerini bu kuruluşun Asturias özerk bölgesi başkenti Oviedo'da bulunan bürosuna kapattılar.

İspanya'nın en büyük iki sendikası olan CC.OO ve UGT sendikalarının temsilcileri bu kararı, kuruluş yöneticileri ile yapılan görüşmelerden olumlu sonuç çıkmaması üzerine aldılar. Geçen hafta Hunosa, mevcut personel sayısının azaltılacağı açıklaması yapmıştı. Kurumun merkez yönetiminin yaptığı açıklamaya göre mevcut 1.646 maden çalışanının sayısı 1 Ocak 2019  tarihinde 748'e düşürülecek. İstihdam dışı bırakılacaklardan 544'ü erken emekli edilecek, 354'ünün akibeti ise belli değil.

İspanya'da en önemli maden bölgesi olan ve ülkenin kömür ihtiyacının büyük kısmını karşılayan Asturias'ta bir zamanlar 50 bini aşkın madenci çalışıyordu. Hunosa, en fazla maden personeline sahip bir kuruluş olup bölgedeki madenin yüzde 80'ini karşılamaktaydı. 1980'lerden sonra uygulanan politikalarla bölgede, Hunosa ve diğer birkaç özel madende çalışan personel sayısı 3 bin 500'e düşürüldü. (Gijon/EVRENSEL)

www.evrensel.net