20 Aralık 2013 16:46

‘AKP çalıyor depremzede üşüyor!’

Van’da Emek Gençliği ve konteyner kentte kalan depremzedeler, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) kampusunda yürüyüş düzenleyerek, kaybolan yardım paralarının yolsuzluk operasyonu ile ortaya çıktığını dile getirdi.

‘AKP çalıyor depremzede üşüyor!’
Paylaş

17 Aralıkta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda ortaya dökülen kirli ilişkiler, menfaat ortaklıkları birçok ilde yapılan eylemlerle protesto edildi. Eylemlerde hükümetin istifası istendi.

Van’da Emek Gençliği ve konteyner kentte kalan depremzedeler, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) kampusunda yürüyüş düzenleyerek, kaybolan yardım paralarının yolsuzluk operasyonu ile ortaya çıktığını dile getirdi.

Emek Gençliği, Van’da meydana gelen depremlerin ardından konteynerlere yerleştirilen depremzede yurttaşlara kalıcı konut verilmesi için yurttaşlarla biraraya gelerek Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) kampusu içinde yürüyüş düzenledi. Merkezi yemekhane önünde toplanan öğrenciler ve Anadolu Konteyner Kent’te kalan depremzedeler birlikte durağa doğru yürüyüşe geçti. Alkış ve zılgıtlar eşliğinde yürüyüşe geçen grup, “Yolsuzluk iktidarı istifa, depremzedelere kalıcı konut” pankartı ve “Konut anayasal haktır”, “Wan dicemide bê deng nebe”, “Depremzedenin halinden TOKİ anlamaz” dövizleri taşıyarak, “Hırsızlar mecliste vekiller hapiste”, “Hükümet istifa”, “AKP çalıyor depremzede üşüyor” sloganları attı.

'YAPILAN YARDIMLAR AYAKKABI KUTULARINDA'

Durağa gelen gençler burada açıklama yaptı. Grup adına konuşan Emek Gençliği üyesi Özge Özdemir, son günlerde gündeme gelen yolsuzluk operasyonlarına dikkat çekerek, depremzedelere verilen yardım paralarının zamanında kaybolduğunu, şimdi ise ayakkabı kutularının içinden çıktığını söyledi. Özdemir, “Depremler sonrasında Türkiye, Kürdistan ve yurtdışından yardım gelmişti. Başbakan ise yurtdışından gelen yardımları geri çevirmişti. Oysa toplanan yardım paraları bunun için toplanmıştı” dedi. Yapılan yolsuzluklardan hesap soracaklarını dile getiren Özdemir, depremzedelerin kalıcı konut hakkı için mücadele edeceklerini söyledi. Depremzedeler adına konuşan Ali Ahi ise kendilerine 15 gün için elektrik verildiğini, ancak bunun yetersiz olduğunu belirterek, kalıcı konut istediklerini dile getirdi.

MERSİN'DE 'İPLİĞİNİZ PAZARA ÇIKTI' EYLEMİ

EMEP Mersin İl Örgütü, aralarında bakan çocuklarının da bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla ilgili Özgür Çocuk Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, sık sık "Hırsızlar halka hesap verecek" "Zam zulüm işkence işte AKP" sloganı atılarak, "Kızlı erkekli kalıyor diyenler babalı oğullu malı götürdüler" dövizi taşındı.

Basın metnini okuyan EMEP İl Başkanı Mehmet Taşçı, AKP ve cemaat arasında kavganın yeni bir boyuta ulaştığını belirterek, işçilerin, emekçilerin sömürülmesi, haklarının elinden alınması, Kürtlerin verdiği mücadeleyi kanla bastıran ve birlikte hareket eden iktidar ortaklarının kavga ederek "birbirlerinin ipliğini pazara" çıkardığını söyledi. Halkı dini istismar ederek, yalanlar söyleyerek peşinden sürükleyenlerin gerçek yüzünün halk tarafından daha iyi görüldüğünü ifade eden Taşçı, "İktidar kavgası içinde olanların ve bütün muktedirlerin yolsulsuzluk, hırsızlık, kanunsuzlukların ortaya çıkarmak ve halka anlatmak için daha fazla gayret sarf etmek gerekiyor. Haziran'daki gibi birleşelim, talancıları-soyguncuları layık olduğu yere gönderilim" dedi.

AVUKATLAR AYAKKABI KUTULARINI SORDU

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Adana Şubesi, yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna ilişkin Adana Adliyesi arka kapısında basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, avukatlar "Ayakkabı kutusundaki paranın yağma ve talanın hesabı sorulsun" yazılı pankartı açtı. Burada açıklama yapan Av. Sevil Aracı Bek, beş emniyet müdürü ve son olarak da İstanbul Emniyet Müdürünün görevden alınarak operasyonun önünün kesilmek istendiğini belirterek, operasyonun başlamasında cemaat ve hükümet arasındaki sürtüşmenin önemli bir rol oynadığını söyledi.

Bek, soruşturmanın herhangi bir müdahale yapılmaksızın sonuna kadar götürülüp suçluların cezalandırılması gerektiğini dile getirdi. Hükümetin kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı gibi evrensel temel hukuk kurallarını hiçe sayarak operasyonu engellemeye çalıştığını belirten Bek, Gezi'de eylemcileri öldüren polis teşkilatına "destan yazdınız" diyen Başbakan'ın bugün teşkilatın tepesinde yer alan müdürleri çeteleşmekle suçlamasının riyakarlık olduğunu söyledi.

İMAM SAVUNDU, CEMAAT CAMİYİ TERK ETTİ

Van'da Cumhuriyet Caddesi üzerinde eski Van Belediye binasının altında bulunan Belediye Camisi'nde Cuma namazı kıldıran imam Rahmi Avras, AKP'li bakan çocuklarının da aralarında olduğu yolsuzluk operasyonuna dair hutbe verince yurttaşlar tarafından protesto edildi. İmam Arvas, söz konusu operasyonun ABD ve İsrail oyunu olduğunu, Müslümanlar arasına "fitne fesat" yaymak amacıyla yapıldığını iddia edince namaza gelen kimi yurttaşlar tarafından, "Sen kimi savunuyorsun? AKP'yi mi? Ayakkabı kutularından dahi milyon dolarlar çıkıyor" tepkisiyle karşılandı. Sözlü tartışmanın yaşandığı Cuma namazına gelen birçok yurttaş konuşma esnasında imam Avras'ı protesto etmek için camiyi terk etti.

ADLİYE ÖNÜNDE EYLEM

Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üyesi bir grup, "17 Aralık" operasyonuyla ortaya çıkan yolsuzluk ve rüşvet olaylarını protesto etmek için şüphelilerin sevkedildiği Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı. "Asgarî ücrete zam yapılmamasını"," Van'da afet bütçesinin kullanılmamasını", "Sayıştay'ın devre dışı bırakılmasını" protesto ettiklerini belirten grup yaptığı açıklamada, “Pisliğinizi örtemeyeceksiniz. Hepsinin eli bizim cebimizde, hepsinin eli halkların boğazında" dedi. “Hırsızlar halka hesap verecek" sloganları atan grup, açıklamanın ardından dağıldı.

ÖĞRENCİLERDEN AYAKKABI KUTULU EYLEM

Öğrenci Kolektifleri üyesi öğrenciler, Akdeniz Üniversitesi Olbia Çarşısı içinde topladı.. 'AKP'nin yolsuzluk düzenine karşı elbette devrim, gençlik muhalefeti' yazılı pankart açan gençler, 'Kutumdan isyan çıktı', 'Vardı da biz mi koymadık' yazılarının olduğu ayakkabı kutularını taşıdı. Yürüyüşe geçen grup, slogan atarak yerleşke içindeki Merkezi Yemekhane girişine geldi.

Öğrenci Kolektifleri adına basın açıklaması yapan Jiyanda Kaya, yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından İstanbul'da 5, Ankara'da 18 şube müdürünün görevden alındığını söyledi. Gerçekleştirilen müdahaleler ve operasyonların siyasetin yeniden düzenlenmesi yönündeki adımların karşısına çıktığını kaydeden Kaya, "İktidar çatırdarken akla gelen soruların cevabı sokakta mücadeledir. Bizim içinden milyon dolarlar çıkan ayakkabı kutularımız yok, çünkü bizim ayakkabılarımız Hrant'ın vurulduğu gün giydiği delik ayakkabılardır. Bizler haziran direnişinin açtığı yolda ilerlemeye devam edeceğiz" dedi.

ANTALYA'DA DOLARLI PROTESTO

Antalya'da Halk Evleri ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri Cumhuriyet Meydanı'nda, 17 Aralık operasyonu ile ilgili olarak eylem yaptı. Meydana ayakkabı kutularıyla gelen Halkevciler, teker teker açtıkları kutulardan çıkardıkları, üzerinde operasyonda oğulları gözaltında olan İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın fotoğraflarının yer aldığı sembolik dolarları havaya fırlattı.

Eylemcilerin 'Halkın kutusu' diyerek açtıkları ayakkabı kutusundan ise yumurta çıktı. Yapılan açıklamada, operasyonun iktidar kavgası olduğu vurgulanarak, “Halka birlikte saldıranlar, birlikte öldürenler, birlikte tutuklayanlar birbirlerine düşünce adalet ve demokrasi havarisi kesildiler. Halka karşı en çirkin yalanları üretenler ahlak çağrıları yapıyorlar" ifadelerine yer verildi.

'TÜRKİYE SARSILIYOR'

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Manisa İl Örgütü, Cemaat ve hükümet arasındaki gerilim ve yolsuzluk iddialarına dikkat çekerek, "Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk, kaçakçılık ve soygun iddialarından biriyle Türkiye sarsılıyor" dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisin Manisa İl Örgütü, tutuklu BDP milletvekillerinin serbest bırakılmaması ve Hükümet ve Cemaat arasındaki gerileme ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk, kaçakçılık ve soygun iddialarından biriyle Türkiye sarsılıyor" denilerek, halkın demokratik mekanizmalar ile yürütülmesi gereken devlet yönetimi yerine kirli güç ilişkilerine dayanan bir yönetim anlayışına yönetildiğine dikkat çekildi.

"Ranta ve yağmaya dayalı ekonomi politikalarıyla, kirli bir siyaset yürüten siyasi partiler ve kurumlar yerine; halkın yönetime katılabildiği, yerinden, denetlenebilir, şeffaf ve katılımcı, ekolojik, özgürlükçü ve demokratik yaşamı hayata geçiren bir sistem ve siyaseti kurmanın zamanıdır" denilen açıklamada, hukuki olmayan bir şekilde tutuklu bulunan BDP milletvekillerinin de derhal serbest bırakılması istendi. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Üst Mahkeme: AYM\'nin kararı bağlayıcı değil

SONRAKİ HABER

CHP'li Veli Ağbaba: Asgari ücretliden vergi kesintisine son verilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa